Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schroniska dla zwierząt. Brakuje pieniędzy, ale nadmiar wolontariuszy

0
Podziel się:

Fundusze na utrzymanie schronisk pochodzą głównie z budżetów samorządowych oraz od prywatnych darczyńców. W wielu placówkach pieniędzy jednak brakuje.

Schroniska dla zwierząt. Brakuje pieniędzy, ale nadmiar wolontariuszy
(born1945/cc/Flickr)
bECDygAB

Przepełnienie, brak środków na karmę, lekkomyślność właścicieli niechcianych zwierząt - to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się schroniska. Dają się one we znaki szczególnie w wakacje. Za to wolontariusze czekają w kolejkach, by trafić na listę chętnych do pomocy.

Fundusze na utrzymanie schronisk pochodzą głównie z budżetów samorządowych oraz od prywatnych darczyńców. W wielu placówkach pieniędzy jednak brakuje. Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na swojej stronie internetowej apeluje o przekazywanie materiałów na posłania dla zwierząt. _ Bywają problemy z zakupem karmy _ - przyznaje Agnieszka Wiśniewska, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu.

Schroniska szukają sposobów na zdobycie dodatkowych środków. Jednym z pomysłów jest tzw. wirtualna adopcja. Ludzie, którzy z różnych powodów nie są w stanie przygarnąć zwierzęcia, mogą zobowiązać się do wpłacania określonej kwoty na wybranego mieszkańca schroniska. _ - Na adopcję decydują się nie tylko osoby indywidualne, lecz także klasy szkolne czy zakłady pracy - mówi Wiśniewska . - U nas te wpłaty tworzą fundusz, który wykorzystywany jest np. przy badaniach czy leczeniu zwierzaka, gdy zajdzie taka konieczność _.

bECDygAD

Podczas wakacji schroniska przyjmują większą niż zwykle liczbę zwierząt. _ Jest nam teraz bardzo trudno. - Ludzie decyzję o wzięciu zwierzęcia odkładają na wrzesień, czy październik, a w związku z okresem rozrodczym, kociąt i szczeniaków przychodzi na świat dużo. W maju przyjęliśmy 101 kotów, w czerwcu - 171, a w lipcu aż 191 _ - tłumaczy Andrzej Jaworski, kierownik schroniska prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Wiśniewska dodaje, że toruńska placówka przyjmowała w wakacje 30-40 psów więcej niż w poprzednich miesiącach.

Kierownicy schronisk narzekają, że nie ma sankcji karnych za porzucanie zwierząt, które to zjawisko nasila się w okresie wakacyjnym. _ - Gdy właściciel słyszy: nie przyjmujemy, bo nie ma miejsca, to zdarza się, że albo przywiązuje psa do naszej furtki, albo zostawia go gdzieś w centrum i uważa sprawę za załatwioną _ - ubolewa Jaworski.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się wolontariat. Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt obecnie nie przyjmuje nowych osób do pomocy. _ - Mamy wielu wolontariuszy. Ponad stu jest obecnie związanych umową z nami, a 70 osób oczekuje w kolejce _ - mówi Mariusz Maj z sekcji Promocji i Wolontariatu schroniska.

Według Jaworskiego, krakowskie schronisko dysponuje dużą grupą wolontariuszy - około 150 osób. Zajmują się one głównie socjalizacją zwierząt; zapewniają kontakt z człowiekiem, wyprowadzają psy na spacer.

bECDygAJ

Schroniska prowadzą strony internetowe, na których można znaleźć szczegółowe informacje na temat form pomocy czy wolontariatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kozy jak kosiarki. Kto wpadł na taki pomysł? Władze chicagowskiego lotniska O'Hara zatrudniły do pracy... lamy, owce i kozy. Zwierzęta pracują tak jako kosiarki do trawy.
Konie w strasznym stanie. Drastyczne zdjęcia! Przedstawiciele Pogotowia dla Zwierząt odebrali 50 koni hodowcy z Posadowa. Były głodzone i nie wyprowadzane ze stajni.
To one w wakacje najczęściej tracą dom Wyjściem może być na przykład oddanie zwierzęcia do specjalnego hotelu dla zwierząt.
bECDygBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)