Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm odrzucił projekt ustawy o nowym podatku bankowym

0
Podziel się:

Zdaniem posła PO i Ruch Palikota stoją po stronie finansjery.

Sejm odrzucił projekt ustawy o nowym podatku bankowym
(PAP/Leszek Szymański)

Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt SLD dotyczący opodatkowania niektórych instytucji finansowych. Podatek miał mieć na celu uzyskanie dodatkowych przychodów budżetowych.

Za odrzuceniem projektu głosowało 272 posłów, a przeciw było 164. Od głosu wstrzymał się jeden poseł.

Projekt zakładał opodatkowanie niektórych instytucji finansowych w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r., wprowadzając tzw. podatek od instytucji finansowych. Stawka podatku miała wynieść 0,25 proc. podstawy opodatkowania, którą miałaby być suma aktywów wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym.

Podatek miał zostać nałożony m.in. na banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, krajowe i zagraniczne oddziały zakładów ubezpieczeń oraz fundusze inwestycyjne.

W projekcie ustawy zaproponowano, by zwolnienie z podatku przysługiwało tym bankom, które zysk przeznaczają na zwiększenie funduszy własnych.

Autorzy projektu podkreślali, że w związku z przewidywanym zwolnieniem z podatku, trudno jest określić wartość wpływów z opodatkowania instytucji finansowych. Mimo to wartość tych wpływów szacuje się na około 2 mld zł rocznie.

Posłowie PiS i Ruchu Palikota pytali przed głosowaniem, kiedy resort finansów przedstawi własny projekt ustawy dotyczący podatku bankowego.

Paweł Szałamacha (PiS) przypomniał wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego m.in. z 2010 r. i 2011 r., kiedy mówił, że jego resort pracuje nad podatkiem bankowym. _ - Jaka jest przyczyna, że za chwilę PO odrzuci drugi już projekt o podatku bankowym? Nasz został odrzucony miesiąc temu _ - mówił.

_ - Ruch Palikota jest za wprowadzeniem podatku bankowego, od transakcji finansowych, podatku zgodnego z ustaleniami unijnymi. Jesteśmy przeciwni pomysłom SLD nałożenia dodatkowego opodatkowania, de facto na miliony ciułaczy gromadzących swoje oszczędności np. w funduszach inwestycyjnych _ - mówił Wincenty Elsner.

Dariusz Joński (SLD) pytał natomiast premiera Tuska, czemu, kiedy trzeba podnosić podatek VAT z 22 do 23 proc., to koalicja PO-PSL głosują _ tak ochoczo . Podał też przykłady m.in. obniżenia zasiłku pogrzebowego, czy wprowadzenia podatku miedziowego. - Kiedy trzeba opodatkować finansierę, to razem z Ruchem Palikota głosujecie przeciw. Panie premierze, dlaczego szukacie oszczędności tylko wśród grupy najbiedniejszych? _ - pytał Joński.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski, odnosząc się do pytań, powiedział, że prace nad podatkiem bankowym trwają. Odesłał też na strony internetowe resortu, na której można zobaczyć wyniki tych prac. _ - To nie jest tak, że tego projektu nie ma. On jest mocno zaawansowany i wkrótce trafi pod obrady Wysokiej Izby _- mówił.

Odniósł się też do projektu SLD. _ - Jeśli chcemy mieć stabilny system bankowy, nie możemy nakładać tak drastycznych podatków na ten sektor _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski wprowadzi nowy podatek? Pawlak zaskoczony Bankowcy liczą jednak na wstrzemięźliwość ministra finansów.
Nie zrobili tego przez 4 lata, mają po wyborach Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia, że będzie to jedna z pierwszych ustaw Sejmu nowej kadencji.
Podatek bankowy ma dać 700 mln zł Banki przerzucą na klientów koszty opłaty ostrożnościowej?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)