Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stocznie
19.12.2008 15:46

Sejm poprawił ustawę stoczniową. Będzie przetarg

Ustawa nie gwarantuje produkcji statków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

Sejm przyjął senackie poprawki do specustawy stoczniowej, która przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu do ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego doprecyzowują przepisy.

Ustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podkreślił, że sprzedaż majątku stoczni musi mieć charakter bezwarunkowy. - _ Ogłoszenie o przetargu nie może zawierać ograniczeń, na rzecz jakich podmiotów aktywa stoczni mogą być zbywane _ - dodał Gawlik.

W ustawie jest szereg propozycji, które mają zagwarantować możliwość kontynuowania produkcji stoczniowej - przekonywał wiceminister.

Ustawę skrytykowali posłowie PiS. - _ Panie premierze, ceny w górę, żywność w górę, węgiel w górę, gaz w górę, kredyty w górę, pomostówki zabieracie, zapaść na polskiej wsi tragiczna, a teraz jeszcze upadają polskie stocznie za pańskim przyzwoleniem. Panie premierze, ile jeszcze tego rodzaju cudów pan przygotował w naszej umęczonej ojczyźnie? _ - pytał poseł PiSJacek Kurski.

Ustawa obejmuje programem ochronnym stoczniowców zatrudnionych w stoczni Gdynia i Szczecin do 31 października 2008 roku. Gwarantuje on wypłatę odszkodowań od 20 tys. zł do 60 tys. zł w zależności od stażu pracy w stoczniach.

Sejm przyjął poprawkę Senatu, która wyraźnie wskazuje, że odszkodowania są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Poparcie uzyskało również rozwiązanie, przewidujące, że sprzedaż majątku stoczni powinna być zakończona do 31 maja 2009 r., jeżeli Komisja Europejska nie uzna potrzeby przedłużenia tego terminu.

Przyjęto też poprawkę, która przewiduje, że _ sprzedaż aktywów stoczni będzie mogła być poprzedzona umową dzierżawy, zawartą przez zarządcę kompensacji, jeżeli przemawiają za tym względy ekonomiczne _. Dzierżawa nie będzie mogła jednak dotyczyć całego majątku stoczni, tylko jego części.

Inna przyjęta przez Sejm poprawka podkreśla kompetencje kontrolne ministra pracy w zakresie rozliczania środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przeznaczonych m.in. na odszkodowania dla pracowników stoczni.

Sejm poparł też rozwiązanie, aby w czasie sprzedaży majątku stoczni obowiązywał zakaz zawierania umów na budowę nowych statków.

ZOBACZ TAKŻE:

Przegłosowano także poprawkę Senatu, zgodnie z którą związki zawodowe mogą wybrać przedstawiciela pracowników do monitorowania przebiegu postępowania kompensacyjnego pod względem zapewnienia ochrony praw pracowników stoczni.

Posłowie PiS i Lewicy skrytykowali to rozwiązanie.Stanisław Wziątek(Lewica) powiedział, że związki zawodowe mogą nie porozumieć się w tej sprawie i w efekcie żaden z pracowników nie będzie monitorował sprzedaży stoczni. Podkreślił, że rozwiązanie rządowe było lepsze, bo pozwalało wyłonić związkom większą liczbę przedstawicieli pracowników, a nie tylko jednego.

Zgodnie z ustawą, postępowanie w sprawie sprzedaży majątku stoczni wszczyna prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, realizuje je zarządca kompensacji, a nadzoruje minister skarbu. W uzgodnieniu z KE szef resortu skarbu ma powołać tzw. obserwatora (osobę z uprawnieniami syndyka), monitorującego zmiany zachodzące w stoczniach.

Sejm zgodził się na poprawkę Senatu, aby obserwator mógł zatrudnić do pomocy ekspertów, pod warunkiem, że związane z tym koszty są uzasadnione i uzgodnione z ministrem skarbu.

Ustawa określa zasady zaspokojenia roszczeń wierzycieli stoczni. W pierwszej kolejności mają być spłacani wierzyciele posiadający zabezpieczenia na majątku stoczni, a w dalszej będą spłacane zaległe podatki.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tagi: stocznie, senat, produkcja statków, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz