Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął korzystne rozwiązania dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Ustawa m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy.

Sejm przyjął korzystne rozwiązania dla cudzoziemców
(tanukiphoto/iStockphoto)

Posłowie zaakceptowali większość poprawek Senatu do ustawy o cudzoziemcach, która ma zastąpić dotychczas obowiązujące przepisy oraz wprowadzić ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce.

Poprawki Senatu mają głównie charakter redakcyjny i legislacyjny, m.in. dostosowują język ustawy do dokumentów prawa międzynarodowego.

Ustawę, której projekt przygotowało MSW, Sejm uchwalił na początku listopada. Zastąpi ona dotychczas obowiązujące przepisy; wprowadza ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt.

Ustawa obejmuje wszystkie sprawy związane z pobytem cudzoziemców w naszym kraju, które dotychczas były regulowane w różnych aktach prawnych; systematyzuje i porządkuje nowe problemy i nieopisane dotąd sytuacje. Dostosowuje też polskie prawo do 14 dyrektyw Unii Europejskiej.

Ustawa wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt.

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy, a kontynuującym studia na kolejnym roku - na okres do 2 lat, a nie jak do tej pory - na rok. Cudzoziemcy - absolwenci polskich uczelni, którzy poszukują w Polsce pracy, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres jednego roku

Ustawa wprowadza też regulacje dotyczące umieszczania dzieci cudzoziemskich pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach. Będą mogły tam trafiać tylko dzieci powyżej 15. roku życia.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Cudzoziemcy w Polsce będą mieli łatwiej Posłowie zadeklarowali poparcie dla większości poprawek, które zaproponował Senat do ustawy o cudzoziemcach.
"Ułatwić życie cudzoziemcom w Polsce" - _ Polska powinna złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców _ - tak oceniają eksperci w dziedzinie nauk społecznych.
1,2 tys. osób deportowanych do Polski W sumie państwa europejskie złożyły 4 729 wniosków o deportację do Polski.
Dla nich przyjazd do Polski to awans Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Polsce przybywa migrantów z krajów azjatyckich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)