Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił ustawę hazardową

0
Podziel się:

Poparło ją 234 posłów. Wcześniej, w komisji finansów przepadło prawie 30 poprawek.

Sejm uchwalił ustawę hazardową
(Craig Hatfield/CC/Flickr)

aktualizacja 22:30

Za przyjęciem ustawy głosowało 234 posłów, 177 wstrzymało się od głosu. Przeciwko zaostrzeniu regulacji związanych z hazardem głosowało tylko 8 parlamentarzystów. Wcześniej, w komisji finansów przepadło prawie 30 poprawek.

Projekt ustawy o grach hazardowych przewiduje m.in. znaczny wzrost opodatkowania hazardu, zakaz urządzania wideoloterii i stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych. Jutro ustawą hazardową mają zająć się senatorowie. Jeśli przyjmą ją bez poprawek, dokument tego samego dnia trafi do podpisu prezydenta.

Wcześniej, na posiedzeniu komisji posłowie odrzucili wszystkie poprawki PiS i PO, przyjęto natomiast poprawki koła poselskiego SdPL. Przepadły poprawki PiS, które zmieniały cele, na jakie przeznaczane będą środki pozyskane z dopłat do gier liczbowych, loterii pieniężnych i gier telebingo. Klub ten chciał, żeby 50 proc. z nich trafiało na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, 40 proc. na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, 9 proc. na Fundusz Promocji Kultury, a 1 proc. na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Posłowie nie zgodzili się także na to, by 77 proc. środków z dopłat trafiało na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, 20 proc. na Fundusz Promocji Kultury, a 3 proc. na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Takie zapisy chcieli wprowadzić posłowie z PO.

Przepadła również poprawka PiS, zgodnie z którą zezwolenia na gry na automatach oraz automatach o niskich wygranych wygasały 31 grudnia 2010 roku. Posłowie nie chcieli też, by stawka ryczałtowa podatków od automatów wynosiła 5 tys. zł od gier na każdym automacie, a nie - jak zakłada projekt - 2 tys. zł.

Przyjęto z kolei poprawki SdPL, zgodnie z którymi zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt nie będą objęte 20-proc. podatkiem, a pozostałe zakłady wzajemne 50-proc. Tych pierwszych dotyczyć będzie 2,5-proc. podatek, a pozostałych zakładów wzajemnych 12-proc.

Jak wyjaśnił autor poprawek, szef koła poselskiego SdPLMarek Borowski, poprawki te wynikają z tego, że podstawa opodatkowania nie będzie dochodowa - _ bo jest to za surowe w przypadku tej części hazardu, która nie należy do najbardziej szkodliwych _ - a przychodowa.

Te poprawki poparł wcześniej na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Jacek Kapica. _ - To realizuje cel rządu związany z podwyżką opodatkowania. Jesteśmy skłonni zaakceptować tę poprawkę _ - zaznaczył.

W środę podczas kilkunastogodzinnych prac komisja przyjęła m.in. poprawkęStanisława Steca(Lewica), by dopłaty stosowane w grach, na które państwo ma monopol, w 79 proc. trafiały na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, w 20 proc. na Fundusz Promocji Kultury a w 1 proc. na nowy Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Rząd chciał początkowo, by na ten nowy fundusz trafiło 5 proc. dopłat.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)