Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
17.07.2009 18:46

Sejm udzielił rządowi absolutorium za budżet 2008

Pozytywnie wykonanie budżetu oceniała także Najwyższa Izba Kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie z wykonania budżetu w 2008 r. i udzielił rządowi absolutorium. Jednocześnie posłowie przyjęli analizę Najwyższej Izby Kontroli z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

W głosowaniu uchwały o absolutorium wzięło udział 425 posłów, za było 236 posłów, a przeciw 189. Odrzucono poprawkę PiS, która zakładała wprowadzenie do tekstu uchwały zdania, że Sejm jednocześnie zwraca uwagę na _ istotne nieprawidłowości _ w części budżetu dotyczącej zdrowia.

Wcześniej komisja finansów opowiedziała się za udzieleniem rządowi absolutorium. Stanowisko takie wyraziły też kluby PO i PSL. Pozytywnie wykonanie budżetu oceniała także NIK.

Według przewodniczącego komisji finansów publicznych posła Zbigniewa Chlebowskiego (PO), _ budżet 2008 r. był realizowany w sytuacji narastania zjawisk światowego kryzysu gospodarczego, które osiągnęły katastrofalne rozmiary w ostatnim kwartale roku _.

W efekcie tempo wzrostu PKB wyniosło 4,9 proc. zamiast planowanego 5,5 proc., popyt krajowy wzrósł o 5,5 proc., zamiast 7,2 proc., a nakłady inwestycyjne - o 8,1 proc., zamiast 14,5 proc. Inflacja osiągnęła 4,2 proc.

Dochody budżetu wyniosły 253,5 mld zł i były o 10 proc. niższe od ustawy budżetowej. Niższe o 42 proc. było wykorzystanie środków z UE, słabsza też była realizacja wpływów z VAT i akcyzy. Niższe o 10 proc. były także wydatki - wyniosły 277,9 mld zł, mniejszy o 10 proc. od planowanego był też deficyt - wyniósł 24,3 mld zł.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie budżetu w 2008 r. Zdaniem NIK skala i waga stwierdzonych nieprawidłowości jest _ stosunkowo niewielka _. Izba zwróciła uwagę m.in. na problemy ze ściąganiem należności podatkowych.

NIK negatywnie oceniła natomiast wykonanie budżetu przez Ministerstwo Zdrowia, głównie za realizację programu _ Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli _. Chodzi o wydanie bez podstawy prawnej 300 mln zł na szpitale oraz przyjęcie wadliwej metodologii podziału tych środków.

Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz