Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papierosy
12.07.2008 08:14

Sejm wypowiada wojnę palaczom

Polskie przepisy antynikotynowe będą jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Parlamentarzyści przygotowali projekt ustawy antynikotynowej, która znacznie uprzykrzy życie palaczom. Rozwiązania zaproponowane przez posłów należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Co prawda zrezygnowano z części kontrowersyjnych zapisów, jak na przykład zakazu palenia w samochodach, czy na ulicach, ale i tak pojawi się szereg bardzo restrykcyjnych przepisów - przypomina dziennik _ Polska _. Na przykład w pracy lub w kawiarni będzie można palić jedynie w przystosowanych do tego miejscach.

Nie będą to już specjalnie wydzielone części sali, ale zupełnie odizolowane pomieszczenia. Dla restauratorów oznacza to konieczność budowy palarni dla części klientów. Jak obliczyli eksperci, budowa minimalnego pomieszczenia, które będzie spełniać wymagania ustawy może kosztować przynajmniej 25 tysięcy złotych.

Polska stanie się 13 krajem Unii Europejskiej, który wypowiada zdecydowaną walkę palaczom. Większość mieszkańców krajów, które już wprowadziły surowe przepisy, przyzwyczaiła się do nich. Co więcej poziom akceptacji dla nowych rozwiązań stale rośnie, również wśród palaczy.

Na zakazie palenia w miejscach publicznych nie stracili też restauratorzy. Na przykład we Włoszech wbrew obawom liczba klientów nie zmniejszyła się. Za to w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy nikotynowej około 500 tysięcy osób rzuciło palenie.

| Co trzeci Polak pali papierosy |
| --- |
| Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS na Węgrzech, Słowacji, Czechach i Polsce, najwięcej palaczy papierosów jest wśród Węgrów (36 proc.). Papierosy pali niemal co trzeci Polak (32 proc.) i 29 proc. Czechów. Natomiast najmniej palaczy jest wśród Słowaków, gdzie pali tylko co czwarty ankietowany (24 proc.). |

Tagi: papierosy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz