Notowania

posiedzenie sejmu
12.09.2013 09:48

Sejm wznawia posiedzenie. Będą mówić o związkowcach

Posłowie zajmą się też między innymi rojektem zmian w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnym i nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie zapoznają się dziś z informacją bieżącą w sprawie nawiązania dialogu między rządem a organizacjami związkowymi oraz realizacji postulatów, które przedstawili marszałek Sejmu szefowie central związkowych.

Wczoraj w Warszawie rozpoczęły się czterodniowe Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu organizowane przez NSZZ _ Solidarność _, OPZZ i FZZ.

Posłowie zajmą się ponadto prezydenckim projektem zmian w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który ma na celu usprawnienie i uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego zarówno na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA), jak i NSA.

W ocenie prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt może nie tylko uprościć procedury, lecz da sądom możliwość podejmowania decyzji rozstrzygających spory, bez odsyłania obywateli po decyzje urzędów. Zdaniem prezydenta skróci to _ pewną mitręgę i sądową, i administracyjną, i przede wszystkim obywatelską _.

Debetowany będzie również rządowy projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada on skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie. Chodzi m.in. o wykorzystanie komunikacji elektronicznej - na użytek ubiegania się o stanowisko sędziowskie.

Sejm omówi także projekt noweli ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Dopuszcza on elektroniczne kopie dokumentów w postępowaniu administracyjnym czy doręczanie stronom dokumentów przez sąd administracyjny drogą elektroniczną. Projekt - w intencji autorów - ma ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi oraz zwiększyć liczbę i jakość e-usług.

Posłowie zajmą się też złożoną przez prezydenta propozycją zmian w Prawie wodnym, która dopuszcza jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Obecnie grozi za to mandat lub kara grzywny, w Polsce znajduje się 9,5 tysiąca kilometrów wałów przeciwpowodziowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk związkowców. Czego chcą od ministerstw? Ponad dwadzieścia tysięcy osób demonstrowało dziś pod ministerstwami. Żądają m.in. ponownego zmniejszenia wieku emerytalnego i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.
_ Związkowcy chcą obalić rząd _ Władysław Kosiniak-Kamysz nie obraża się na związkowców, pomimo że ci chcą jego odejścia. Ale nie godzi się na ich dyktat.
Nowelizacja budżetu. Awantura w Sejmie Koalicja broni nowelizacji tegorocznego budżetu, opozycja jest przeciwnego zdania. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu.
Tagi: posiedzenie sejmu, sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz