Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym

0
Podziel się:

Orócz tego, czeka ich między innymi dyskusja nad nowelizacją przepisów o Sądzie Najwyższym.

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dziś o godzinie 9:00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się między innymi dwoma prezydenckimi projektami: nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym.

Proponowana przez Bronisława Komorowskiego ustawa o TK ma stworzyć realną możliwość szybszego rozpatrywania skarg. Prezydent zwrócił uwagę na przewlekłość postępowań i związaną z tym niepewność systemu prawnego. Celem projektu jest skrócenie czasu rozpatrywania spraw o kilka miesięcy (obecnie wynosi on średnio 19 miesięcy). Projekt przewiduje możliwość rozpatrzenia mniej skomplikowanych spraw na posiedzeniu, a nie na rozprawie - decydowaliby o tym sędziowie rozpatrujący dane zagadnienie.

Prezydencka propozycja nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma z kolei wydłużyć wiek, do którego będzie można wypełniać obowiązki sędziego SN. Granica wieku, w którym sędzia SN przechodziłby z urzędu w stan spoczynku ma zostać podniesiona z 70 do 75 lat. Poparcie dla takiej zmiany prezydent wyraził na początku czerwca, podczas dorocznego zgromadzenia sędziów SN. Jeśli sędziowie chcą dłużej pracować, będziemy temu sprzyjać - zadeklarował wtedy Komorowski. Na własny wniosek sędziowie SN będą mogli odchodzić na przewidziane przez prawo emerytury - tak jak do tej pory - po ukończeniu 67 lat.

Ponadto posłowie zapoznają się dziś z informacją z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2012 roku i informacją o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2013 roku, w czasie przewodnictwa Irlandii.

Przedstawiona ma zostać także informacja bieżąca w sprawie sytuacji w rolnictwie, o którą wnioskował klub PiS. Posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących.

Czytaj więcej w Money.pl
Już po głosowaniu. Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu Głosowało 429 posłów. Wniosek poparło 194, 231 było przeciw, a czterech się wstrzymało.
"Nowelizacja budżetu to nie koniec świata" - _ Nowelizacja budżetów nie jest działaniem nieznanym w państwach. W Polsce już kilkakrotnie doświadczaliśmy tej operacji _ - uważa Jan Łopata z PSL.
Palikot o Tusku: Ma fale "maczyzmu" - _ Bez trudu pewnie uda się wyciągnąć kogoś z Ruchu Palikota, SP, czy nawet PiS _ - mówi lider RP.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)