Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejmik Kobiet Lewicy. Czas na kobiecą rewolucję?

0
Podziel się:

Dzisiejsze posiedzenie Sejmiku Kobiet Lewicy, w którym bierze udział około 3 tysięcy działaczek, jest już drugim tego typu spotkaniem.

Sejmik Kobiet Lewicy. Czas na kobiecą rewolucję?
(Reporter)

Nie dokończy się emancypacja kobiet, jeżeli lewica nie powróci do władzy; pora na kobiecą rewolucję - takim przesłaniem rozpoczął się dziś w stołecznej Sali Kongresowej PKiN Sejmik Kobiet Lewicy. Odbywa się on po hasłem: _ Razem przeciwko kryzysowi _.

Sejmik rozpoczął się tuż po o godzinie 11. Działaczki powitał szef SLD Leszek Miller z żoną Aleksandrą.

_ - Drogie panie, szanowne koleżanki i nieliczni koledzy. Podobno każdy mężczyzna ma jakieś zalety, trzeba mu je tylko wskazać i rozwinąć. Oczywiście, że nikt nie zrobi tego lepiej niż kobieta. Moja żona Aleksandra czyni już to od 44 lat i nie jest to dla niej łatwe, ale mimo to ma w tej mierze pewne osiągnięcia _ - powiedział Miller do kobiet zebranych w Sali Kongresowej.

Jak podkreślił, to zaszczyt i ogromna przyjemność uczestniczyć w sejmiku, podejmującym ważne i bolesne problemy codziennego życia w czasie kryzysu, który - według niego - co raz częściej kojarzy się z niedożywionymi dziećmi, śmieciowymi umowami, brakiem skutecznej opieki medycznej.

_ - Kojarzy się także z abdykacją państwa, z jego odpowiedzialności za miejsca pracy, ochronę zdrowia i edukację. Stąd też tak ważne, aby wyrażać przekonanie, że człowiek jest ważniejszy niż rynek, a zdrowie zawsze ważniejsze niż pieniądze _ - powiedział Miller.

Lider SLD wyraził nadzieję, że w przyszłej kadencji Sejmu w reprezentacji Sojuszu będzie więcej kobiet. _ - Koleżanki bądźmy razem, niech rosną nasze szeregi, żeby zmienić niechcianą rzeczywistość. Nieobecni nie mają racji, słabi nie mają głosu, pokornych się zazwyczaj lekceważy. Niech racje i głos kobiet lewicy donośnie zabrzmią dziś z Warszawy _ - powiedział były premier.

Dzisiejsze posiedzenie Sejmiku Kobiet Lewicy, w którym bierze udział około 3 tysięcy działaczek, jest już drugim tego typu spotkaniem - ubiegłoroczne poświęcone było przemocy wobec kobiet. Latem zeszłego roku powstało stowarzyszenie o tej nazwie, którego szefową została była posłanka, wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska.

_ - Wreszcie trzeba krzyknąć: nic bez kobiet o Polsce. Zbyt długo tolerujemy stan, w którym decydentami w ośrodkach władzy, w firmach i instytucjach są prawie wyłącznie mężczyźni. No i jest skutek tych jednopłciowych rządów - mamy kryzys _ - powiedziała dziś Piekarska, otwierając sejmik kobiet.

W jej ocenie, bieda i wykluczenia w znacznie większym stopniu dotykają kobiety. - _ Rządzący tego nie widzą, rządzący nawet uważają, że tak naprawdę jest fantastycznie, skoro dzieci nie rzucają się z apetytem na szczaw w przydrożnych rowach i dlatego to tych rządzących trzeba odesłać na szczaw i na drzewo, niech sobie skubią mirabelki _ - zaznaczyła wiceszefowa SLD.

Piekarska wyraziła nadzieję, że głos kobiet lewicy będzie bardziej słyszalny, dotrze przede wszystkim do wyborców z bardzo ważnym przesłaniem.

_ - Nie dokończy się emancypacja kobiet, jeżeli lewica nie powróci do władzy. Tak więc pora na małą kobiecą rewolucję _ - oświadczyła Piekarska.

Podczas sejmiku zaplanowane jest wystąpienie gościa honorowego - przewodniczącej platformy kobiecej Partii Europejskich Socjalistów (PES Women), węgierskiej europosłanki Zity Gurmai. Wyemitowane zostało też specjalnie nagrane z okazji sejmiku wystąpienie wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, która kilka tygodni temu została wyrzucona z Ruchu Palikota i w Prezydium Sejmu zasiada jako osoba niezależna.

Podczas otwarcia sejmiku wręczone zostały także ustanowione w tym roku specjalne nagrody przewodniczącego SLD dla pań szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz kobiet i równouprawnienia, _ stalowe goździki _. _ Goździki _ honorowe otrzymały: Gurmai i wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska. Dwa pozostałe zostaną przyznane lokalnym działaczkom, społeczniczkom.

Zaplanowany jest też wykład prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbiety Mączyńskiej, a później - dwa panele dyskusyjne. W pierwszym z nich, pt. _ Kobiety pokonują kryzys _, wezmą udział m.in.: wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska, przewodnicząca Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek, europosłanka SLD Joanna Senyszyn oraz feministka i publicystka Julia Kubisa.

W ramach drugiego, zatytułowanego: _ Życie codzienne Polek w kryzysie _, debatować mają: Anna Grzywacz z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, eurodeputowana SLD Lidia Geringer de Oedenberg, oraz Barbara Nowacka - feministka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Uczestniczki mają przyjąć też deklarację programową 2. Sejmiku Kobiet Lewicy. W dokumencie znalazły się m.in. postulaty: _ państwa przyjaznego wszystkim obywatelom _, dobrej edukacji publicznej, nowoczesnej edukacji seksualnej, skutecznej opieki zdrowotnej, zniesienia dyskryminacji i równości płac.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller mówi za czym tęsknią Polacy Szef SLD zwrócił się do byłego prezydenta, by ten raz jeszcze przemyślał czy warto budować Europę Plus z Januszem Palikotem.
SLD zaskarżył ustawę śmieciową Chodzi o ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm uchwalił jeszcze w 2011 roku.
Minister Sikorski nic nie może. I nic nie robi - _ Politykę ministra Sikorskiego cechuje swoisty "realizm rezygnacyjny" _ - takie opinie o polityce zagranicznej można było usłyszeć dziś w Sejmie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)