Notowania

klimat
13.12.2009 17:32

Sekretarz ONZ ws. szczytu "ostrożnym optymistą"

O podjęcie konkretnych działań ws. ocieplenia demonstrowało kilkadziesiąt tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/CC/World Economic Forum)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun (na zdjęciu), który przybył do Kopenhagi, powiedział, że jest _ ostrożnym optymistą _, jeśli chodzi o szczyt klimatyczny ONZ, który odbywa się obecnie w tym mieście.

_ - Jestem nadal optymistą, ale ostrożnym _ - oświadczył dziennikarzom zebranym na lotnisku.

_ - Musimy zaczekać na koniec szczytu, aby zobaczyć, czy 15. konferencja klimatyczna ONZ naprawdę chce wystosować przekaz dotyczący zmian klimatycznych _ - przekonywał.

Sekretarz generalny ONZ uznał również, że pierwszy tydzień negocjacji, podczas którego udało się sporządzić projekt porozumienia, _ jest dobrym początkiem _.

Fakt, iż _ ministrowie i szefowie państw zbierają się w Kopenhadze jest dobrym sygnałem, że powinni wystosować ważną wiadomość _ - dodał Ban.

Kopenhaski szczyt klimatyczny potrwa do 18 grudnia.

Sekretarz generalny przybył do stolicy Danii w chwili, gdy ministrowie środowiska z 40 krajów rozpoczęli w niedzielę nieformalne spotkanie dotyczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pomocy finansowej w walce ze zmianami klimatycznymi dla krajów ubogich.

W sobotę kraje Unii Europejskiej, Japonia i Australia, a wcześniej również USA, skrytykowały projekt porozumienia, które przewiduje, że kraje rozwijające się muszą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, ale tylko wtedy, gdy otrzymają zewnętrzną pomoc finansową. Kraje uprzemysłowione chcą, aby państwa rozwijające się ograniczyły swoje emisje bez względu na pomoc.

ZOBACZ TAKŻE:

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
*Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ) ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.
Tagi: klimat, ocieplenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz