Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja finansów nie zgłosiła poprawek do ustawy okołobudżetowej

0
Podziel się:

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek złożył Senator Kazimierz Kleina (PO).

Senacka komisja finansów nie zgłosiła poprawek do ustawy okołobudżetowej
(senat.gov.pl)

Podczas posiedzenia senacka komisja finansów nie wniosła poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2014 r., która przewiduje m.in. wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zakłada też zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce.

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek złożył Senator Kazimierz Kleina (PO). Z kolei Senator Henryk Cioch (PiS) wnosił o odrzucenie ustawy w całości. Jego wniosek nie zyskał jednak uznania większości członków komisji. W efekcie senator opozycji złożył w tej sprawie wniosek mniejszości. Wniosek ten będzie poddany pod głosowanie podczas posiedzenia plenarnego Senatu.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in., że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie z 2013 r. Zamrożone zostaną też maksymalne pensje osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Ponadto utrzymane na poziomie z 2013 r. zostaną płace w budżetówce oraz fundusz świadczeń socjalnych.

Założono podniesienie o 5 proc. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i o 15 proc. na alkohol etylowy. W efekcie papierosy podrożeją o ok. 1 zł na paczce, a cena półlitrowej butelki wódki wzrośnie o ok. 1,8 zł.

Zmiany będą dotyczyć także kwestii związanych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Założono, że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Ustawa przewiduje wyrównanie dopłat do wynagrodzeń na otwartym i chronionym rynku pracy. Przewidziano, iż ogólna kwota wsparcia dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych ma wynieść 3 mld 160 mln zł. W przypadku osób o umiarkowanej niepełnosprawności wsparcie wyniesie 1125 zł. Z kolei dofinansowanie do miejsc pracy dla niepełnosprawnych w stopniu lekkim wyniesie 450 zł, a w stopniu znacznym - 1800 zł.

Zgodnie z ustawą zmiany dotyczące zrównania dopłat do wynagrodzeń na otwartym i chronionym rynku pracy wejdą w życie z 3-miesięcznym vacatio legis, czyli 1 kwietnia 2014 r. Pozostałe przepisy ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2014.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)