Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat zatwierdził nowe egzaminy na prawo jazdy

0
Podziel się

W myśl nowelizacji nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie 19 stycznia 2013 roku.

Senat zatwierdził nowe egzaminy na prawo jazdy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEseZpHF

Senat wczoraj wieczorem bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którą zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku.

W myśl noweli nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie 19 stycznia 2013 roku.

Nowela wprowadza zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, uchwalonej w styczniu zeszłego roku. Jednym z jej głównych celów jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych dyrektyw. Ustawa na nowo reguluje m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami.

bEseZpHH

Większość przepisów ustawy miała wejść w życie 11 lutego br., w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Podczas okresu przygotowawczego do wejścia w życie nowych przepisów pojawiło się wiele informacji świadczących o niepokoju związanym ze zmianami, w szczególności w związku z nowym systemem przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego okazały się nieprzygotowane, a kandydaci na kierowców nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania z nowymi zasadami egzaminu.

Na początku stycznia minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że jego resort podjął decyzję w sprawie przedłużenia _ vacatio legis _ do stycznia 2013 r.

Znowelizowana ustawa przewiduje, że osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę), będą kierowane na kurs reedukacyjny, a nie - jak obecnie - na ponowny egzamin.

bEseZpHN

Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane.

Przepisy mają ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym; będą też musieli co rok uczestniczyć w kursach doskonalących.

Ustawa wprowadza też nową kategorię dla początkujących motocyklistów - prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle - A1 (w wieku 16 lat) lub A2 (jeśli skończy 18 lat). Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać - odpowiednio - o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat.

Zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia.

bEseZpHO

Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat.

Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Więcej o nowym egzaminie czytaj w Money.pl
Nowy egzamin na prawo jazdy przesunięty Trudniejszy egzamin ma obowiązywać od 2013 roku - zapowiada resort transportu, który wystąpił z takim wnioskiem do Sejmu.
Kandydat na kierowcę będzie miał trudniej Zdając egzamin dostaniemy 10 sekund na każdą odpowiedź, a pytania będą różnie punktowane.
bEseZpIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)