Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seniorom w Polsce będzie się żyło inaczej. Rząd zdecydował

0
Podziel się:

Szacunkowe koszty wdrażania programu wyniosą prawie 4 miliardy złotych.

Seniorom w Polsce będzie się żyło inaczej. Rząd zdecydował
(PAP/Paweł Supernak)

Rząd przyjął na dzisiejszym posiedzeniu pakiet dla seniorów, obejmujący między innymi założenia długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 oraz program _ Solidarność pokoleń _, którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku 50+.

Pakiet został przygotowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W pracach nad dokumentem uczestniczyła Rada ds. Polityki Senioralnej powołana w lutym br. jako organ pomocniczy MPiPS. Do udziału w jej pracach zaproszono przedstawicieli ministerstw i urzędów centralnych, a także samorządów, organizacji pozarządowych oraz ekspertów.

Na wigilijnym spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetów Trzeciego Wieku - zorganizowanym w Kancelarii Premiera po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów - premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że przyjęty pakiet rozwiązań uczyni życie seniorów łatwiejszym i bardziej komfortowym.

_ - Polscy seniorzy (...) są nam potrzebni nie tylko na co dzień, ale szczególnie wtedy, kiedy zasiadamy przy wigilijnym stole. Widzimy bardzo wyraźnie, że życie bez naszych babć i dziadków nie miałoby sensu, nie byłoby go. Nas by nie było bez was - _mówił Tusk. _ - Właśnie przy stole wigilijnym, kiedy patrzymy na cieszące się dzieciaki, to przede wszystkimi widzimy, jak potrzebna jest cała rodzina i jak bardzo potrzebni są nam ci najstarsi w naszej rodzinie _.

Długofalowa polityka senioralna to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych. Ujęto w nim szereg zagadnień dotyczących życia i funkcjonowania seniorów - od związanych ze zdrowiem i samodzielnością (w tym usług medycznych, opiekuńczych i społecznych), bezpieczeństwem, aktywnością zawodową, edukacją, zaangażowaniem obywatelskim i wolontariatem, uczestnictwem w kulturze, po relacje międzypokoleniowe.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, realizacja przedstawionych w dokumencie kierunków działań _ pozwoli przygotować społeczeństwo na społeczne i ekonomiczne konsekwencje starzenia się ludności, umożliwi wydłużenie okresu aktywności zawodowej oraz wykorzystanie potencjału osób starszych _.

Politykę senioralną zdefiniowano w dokumencie jako _ szerokie spektrum działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz organizacji i instytucji realizujących zadania i podejmujących inicjatywy tworzące warunki dla godnego i zdrowego starzenia się _. Jak czytamy dalej, celem polityki senioralnej będzie _ wspieranie i zapewnianie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet z uwzględnieniem pewnych ograniczeń funkcjonalnych _.

W ramach pakietu dla seniorów rząd ustanowił też program _ Solidarność pokoleń _, którego głównym celem jest zwiększenie do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat do poziomu 50 proc.

Głównymi adresatami programu są osoby powyżej 50. roku życia, jednak działania kierowane będą również do szerszego grona osób w różnym wieku, zarówno w wieku 60+, jak i do osób, które dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wchodzić będą w wiek przedemerytalny (szczególnie do grupy 45+). Adresatami programu są również przedsiębiorcy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy, samorządy terytorialne i instytucje administracji rządowej.

Szacunkowe koszty wdrażania programu _ Solidarność pokoleń _ w latach 2014-2020 wyniosą prawie 4 mld zł.

Rząd podjął we wtorek też uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS).

Działania ujęte w programie mają umożliwić wykorzystanie potencjału ludzi starszych przez zaangażowanie ich w szeroko rozumianą aktywność społeczną. Program oparty jest na wsparciu organizacji działających w sferze pożytku publicznego poprzez dofinansowanie realizowanych przez nie projektów dla osób starszych w czterech priorytetowych obszarach: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową, partycypacja społeczna oraz usługi społeczne dla osób starszych.

Działania programu dotyczą m.in. zwiększenia różnorodności i poprawy jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych, tworzenia warunków dla integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej, upowszechniania wolontariatu, uczestnictwa w procesach decyzyjnych, w życiu społecznym, a także zwiększenia dostępności, podniesienia jakości usług społecznych oraz wspierania działań na rzecz samopomocy i samoorganizacji.

Na finansowanie programu w latach 2014-2020 z budżetu państwa zostanie przeznaczone 280 mln zł, z czego w 2014 r. - 40 mln zł. Środki będą kierowane m.in. do: organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego i klubów sportowych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)