Notowania

ukraina
27.06.2014 20:30

Separatyści z Doniecka chcą dalszego rozejmu na Ukrainie

Władze Donieckiej Republiki Ludowej godzą się na zaproponowane przez prezydenta Ukrainy trzydniowe przedłużenie zawieszenia broni. Są też gotowe wymienić zakładników z Kijowem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Władze Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) godzą się na zaproponowane przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę trzydniowe przedłużenie zawieszenia broni, są też gotowe wymienić zakładników z Kijowem - poinformował Aleksandr Borodaj z władz DRL.

Odmówił zarazem oddania ukraińskim siłom rządowym dwóch z trzech przejść granicznych, o których mowa jest w przyjętym w piątek oświadczeniu Unii Europejskiej, zawierającym ultimatum dla separatystów. Wypowiadając się w piątek w Doniecku dla dziennikarzy, Borodaj oświadczył: _ - Petro Poroszenko przedłużył przerwanie ognia do 30 czerwca. My także przerywamy ogień w tym terminie _.

Zapowiedział, że DRL jest gotowa wymienić zakładników z Kijowem. - _ Nie zgadzamy się z określeniem zakładnicy, godzimy się na termin - zatrzymani, przetrzymywani lub jeńcy wojenni. Jednak rzeczywiście zgadzamy się, by doszło do tego rodzaju wymiany w trybie "wszyscy za wszystkich. Zobowiązaliśmy się z naszej strony ułożyć listy (przetrzymywanych osób) i liczymy na to, że takie spisy zostaną przedstawione przez stronę przeciwną. Siły ukraińskie mają około 500 naszych jeńców _ - oświadczył Borodaj.

Poinformował, że w piątek udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany jeńców oraz ciał zabitych. Agencja Interfax-Ukraina, która przekazała jego słowa, nie wyjaśniła, czy ustalenia te zapadły na zakończonych w piątek w Doniecku rozmowach z udziałem separatystów i trójstronnej grupy kontaktowej (przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE).

Borodaj oświadczył, że nie ma zgody na oddanie ukraińskim siłom rządowym dwóch międzynarodowych przejść na granicy z Rosją. - _ Odmawiamy zwolnienia (przejść) Izwaryne i Dowżanskyj. Zapraszamy tam obserwatorów OBWE, by prowadzili monitoring _ - powiedział.

Odnosząc się zaś do perspektywy _ pełnowartościowych rozmów _ z Kijowem, oświadczył, iż są one możliwe tylko w razie wycofania się z terytorium _ ludowych republik _ donieckiej i ługańskiej oddziałów specjalnych MSW Ukrainy, Gwardii Narodowej i sił Prawego Sektora. _ _

_ - Czwarty punkt planu pokojowego mówił o praktycznie natychmiastowym rozpoczęciu pełnowartościowych rozmów do 30 czerwca. Oczywiście jest nasza chęć i zgoda na rozpoczęcie takiego rodzaju rozmów, ale mamy też warunki, o których wielokrotnie już wcześniej mówiliśmy _ - podkreślił.

Przywrócenie kontroli nad trzema przejściami granicznymi to jeden z warunków, jakie postawiła w piątek separatystom Unia Europejska. UE zażądała także: zawarcia porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu, uwolnienia zakładników, w tym obserwatorów OBWE, i rozpoczęcia rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki. Unia domaga się wypełnienia tych warunków do 30 czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz