Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Separatyści żądają, by Poroszenko wycofał "wojska okupacyjne"

0
Podziel się:

Separatyści na wschodzie Ukrainy będą kontynuować walkę i odrzucają propozycje nowego prezydenta Ukrainy. Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym wezwał ich do złożenia broni.

Separatyści żądają, by Poroszenko wycofał "wojska okupacyjne"
(PAP/EPA)
bESqqMlN

Separatyści na wschodzie Ukrainy będą kontynuować walkę i odrzucają propozycje nowego prezydenta Ukrainy. Peter Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym wezwał ich do złożenia broni.

aktualizacja 18:40

_ - Negocjacje mogą rozpocząć się dopiero po wycofaniu z naszego terytorium wojsk okupacyjnych. Jeśli Kijów uważa, że jesteśmy terrorystami, nie mamy o czym z nimi rozmawiać _ - przekazał mediom przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Wałerij Bołotow.

bESqqMlP

Oświadczył, że ceremonia zaprzysiężenia szefa państwa odbyła się _ w sąsiednim kraju _. _ Nasza republika nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Ukrainą _ - oznajmił Bołotow, dodając, że _ od dziś krew naszych ludzi i Ukraińców będzie obciążać sumienie _ Poroszenki.

Także rzecznik tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Fiodor Berezin powiedział dziennikarzom, że władze w Kijowie _ w rzeczywistości chcą jednostronnego rozbrojenia i kapitulacji _ separatystów. _ Dopóki ukraińskie wojska są na naszej ziemi, uważam, że Poroszenko chce jedynie nas ujarzmić _ - mówił.

W przemówieniu, wygłoszonym po zaprzysiężeniu w Radzie Najwyższej Ukrainy, Petro Poroszenko nalegał na złożenie broni przez separatystów. Zapewnił, że gwarantuje wolność tym, _ którzy nie mają na rękach krwi, i kontrolowany korytarz dla rosyjskich najemników, którzy chcą opuścić nasz kraj _.

Zapowiedział też, że wkrótce uda się do Donbasu _ z przesłaniem pokoju i gwarancją swobodnego używania języka rosyjskiego _.

bESqqMlV

Gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta, który nie ma teraz faktycznej władzy w regionie, zastrzegł, że nie oczekuje w najbliższych tygodniach wizyty nowego prezydenta. Wyjaśnił, że w najbliższym czasie zagwarantowanie mu bezpieczeństwa byłoby trudne.

Od początku kwietnia trwa operacja ukraińskiej armii przeciwko separatystom na wschodniej Ukrainie. Według ukraińskich władz zginęło w niej dotychczas 180 osób.

"Krym to rozdział zamknięty"

Z kolei samozwańczy premier zaanektowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow oświadczył, że półwysep już nigdy nie powróci do Ukrainy.

Po złożeniu przysięgi prezydenckiej, szef państwa zadeklarował, że Ukraina nigdy nie pogodzi się z rosyjską aneksją Krymu. - _ Krym był, jest i będzie ukraiński. I wczoraj twardo oświadczyłem to rosyjskiemu kierownictwu podczas uroczystości w Normandii _ - podkreślił Poroszenko.

bESqqMlW

Siergiej Aksjonow odpowiedział, że przynależność Krymu do Rosji jest nieodwracalna. _ - Krym nigdy nie będzie już ukraiński. Jest to bez wątpienia zamknięty rozdział _ - zaznaczył.

Z kolei szef separatystycznego parlamentu autonomii Krymskiej Władimir Konstantinow skomentował, że_ Krym już nigdy nie będzie ukraiński, a Proszenko bredzi. _

Innego zdania są Tatarzy krymscy, którzy wierzą, że Ukraina odzyska wpływy na anektowanym przez Rosję półwyspie.

W połowie marca prorosyjskie władze należącego do Ukrainy Krymu zorganizowały tam tzw. referendum niepodległościowe, w którym za przyłączeniem się półwyspu do Rosji miało opowiedzieć się ponad 96 proc. jego uczestników. 18 marca prezydent Rosji Władimir Putin podpisał traktat o wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej, czego nie uznała społeczność międzynarodowa.

bESqqMlX

Komorowski: To ważny moment dla Ukrainy

Z kolei prezydent Polski Bronisław Komorowski uważa, że ważnym elementem wystąpienia nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki była determinacja w dążeniu do jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska.

_ - Polska w pełni to popiera, mamy świadomość, że to najlepszy, najważniejszy moment, kiedy Ukraina może zakotwiczyć się w systemie zachodnim _ - powiedział Komorowski dziennikarzom w Kijowie.

Komorowski - który wziął udział w zaprzysiężeniu Poroszenki - ocenił, że wystąpienie nowego prezydenta Ukrainy było bardzo dobre - zarówno pod względem treści, jak i formy.

bESqqMlY

Poroszenko opowiedział się za jak najszybszym podpisaniem części handlowej umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską i wyraził nadzieję, że jego kraj stanie się częścią tej organizacji. _ Umowę stowarzyszeniową z UE należy podpisać jak najszybciej. Jest to pierwszy krok na drodze do pełnoprawnego członkostwa w UE _ - oświadczył w swym pierwszym przemówieniu na stanowisku szefa państwa.

Zdaniem Komorowskiego, sytuacja ekonomiczna Ukrainy jest trudna, dlatego _ należy się wsłuchiwać w oczekiwania strony ukraińskiej co do tempa wdrażania poszczególnych punktów umowy stowarzyszeniowej i szukać rozwiązań, które by Ukraińcom pomogło, a nie utrudniło implementację umowy _.

Poroszenko zaprzysiężony. Przejął zwierzchnictwo nad armią

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/poroszenko-zaprzysiezony-przejal-zwierzchnictwo-nad-armia-g720605.html) W ocenie prezydenta najtrudniejszym zadaniem, które stoi przed Poroszenką, jest obecnie stabilizacja sytuacji na wschodzie Ukrainy. _ Tym planem będzie próba zawarcia swego rodzaju zawieszenia broni, czy rozejmu, byle nie okazał się on rozejmem jednostronnym, przestrzeganym (tylko) przez państwo ukraińskie _ - zaznaczył.

Konieczna jest zmiana konstytucji

W ocenie Komorowskiego, Ukraina w najbliższym czasie powinna podjąć wysiłek reformy konstytucyjnej, który - jego zdaniem - będzie kluczem do dalszych reform, m.in. reformy samorządowej.

_ Bez zmian w konstytucji nie można zrealizować tego, na co Polska konsekwentnie namawia Ukrainę i służy (jej) pomocą - to jest reformy samorządowej. Bez zmian zapisów konstytucyjnych będzie to bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe _ - podkreślił Komorowski, dodając, że zmiana konstytucji powinna być efektem wysiłku różnych, jak najszerszych środowisk politycznych.

Prezydent zauważył, że pomysł, aby w najbliższym czasie przeprowadzić wybory parlamentarne na Ukrainie jest obarczony ryzykiem, że nie uda się szybko wprowadzić reform.

Reakcja Moskwy?

Pytany o reakcję władz Rosji na sobotnie wystąpienie Poroszenki prezydent przypomniał ostatnie deklaracje prezydenta Rosji Władimira Putina w Normandii. - _ Jest potwierdzenie pełnego uznawania władz ukraińskich i legitymacji politycznej, demokratycznej, co jest pewnym zobowiązaniem przede wszystkim dla Rosji _ - przekonywał Komorowski.

Dopytywany, czy jego zdaniem władze Rosji zaakceptowały nowego prezydenta Ukrainy, Komorowski odpowiedział: _ No bez przesady nikt nie pyta prezydenta Putina o to, czy zaakceptował wybór prezydenta Obamy, czy prezydenta Komorowskiego. Przestańmy sobie sami narzucać jakieś ograniczenia. Ukraińcy zdecydowali o tym, że jest prezydent Poroszenko głową ich państwa i to jest zobowiązujące dla wszystkich _.

Prezydent upamiętnił też ofiary protestów w Kijowie składając wieniec pod krzyżem na ul. Instytuckiej.

Zwycięzca majowych wyborów prezydenckich Petro Poroszenko został zaprzysiężony w sobotę na prezydenta Ukrainy podczas ceremonii w parlamencie w Kijowie. Poroszenko został piątym szefem w historii niepodległości tego państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Plan dla Ukrainy. _ Nie chcę zemsty, ani wojny _ Zebrani wstali z miejsc na zapewnienie Poroszenki, że Ukraina nie godzi się z aneksją Krymu.
_ Poroszenko daje nadzieję na zmiany _ Unijny komisarz Guenter Verheugen przyznał, że przez lata UE zaniedbywała ten kraj, traktując go niczym terra incognita.
W sprawie Ukrainy wciąż nie ufają Putinowi Kamienna twarz Merkel podczas spotkania z Putinem jest odzwierciedleniem bezradności Zachodu - komentuje niemiecka prasa.
Poroszenko oprze się na modelu polskim Prezydent elekt Petro Poroszenko zapowiedział, że jest planowana _ szeroko zakrojona amnestia _ na Ukrainie oraz inne kroki, które zagwarantują sukces procesu pokojowego.
bESqqMmq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)