Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco

0
Podziel się:

Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco - poinformował wicepremier Serbii Bożidar Delić.

Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco
(Seesea/Dreamstime)

O planach energetycznych poinformował wicepremier Bożidar Delić, który spotkał się dziś z Waldemarem Pawlakiem. Dodał, że w przyszłości Serbia będzie potrzebowała więcej gazu i chce dywersyfikacji jego dostaw.

Wicepremier Serbii spotkał się z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem._ - Serbia uczestniczy w projekcie South Stream i chcemy wziąć udział także w projekcie Nabucco. Mamy swoje zasoby gazu naturalnego, ale jak każdy kraj europejski będziemy potrzebowali coraz więcej gazu ziemnego _ - powiedział Delić.

Zapowiedział, że Serbia będzie uczestniczyć w każdym projekcie zwiększającym jej bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do gazu, który będzie mogła otrzymać po atrakcyjnych cenach.

Delić dodał, że Belgrad prowadzi rozmowy na temat zwiększenia w przyszłości dostaw rosyjskiego gazu. _ - Ale oczywiście zabiegamy, podobnie jak wszystkie kraje w Europie, o dywersyfikację dostaw. Wiemy, że dla Europy ważny jest korytarz gazowy Północ-Południe _ - powiedział.

Wicepremier Serbii podkreślił, że Polska jest przykładem dla jego kraju. - _ Pamiętam, że 20 lat temu Polacy mówili, że w Polsce nigdy nie będzie lepiej. A dzisiaj Polska jest w UE, przewodzi obecnie pracom Unii, a Polak stoi na czele Parlamentu Europejskiego _ - powiedział. Dodał, że Polska ma ogromny potencjał, także ekonomiczny. Zaznaczył, że polskie firmy inwestują na serbskim rynku, m.in. Grupa Assecco Poland.

Czytaj w Money.pl

Serbia w 2009 r. złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. Pawlak powiedział, że Polska chce wspierać Serbię w jej dążeniu do uczestnictwa w Unii. _ - Chcemy pomagać w rozwoju serbskiej ekonomii, jak również w lepszych kontaktach z unijną gospodarką _ - powiedział.

Z danych resortu gospodarki wynika, że w okresie od stycznia do sierpnia 2011 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. polski eksport do Serbii osiągnął wartość 174,8 mln euro, natomiast import około 67,0 mln euro. Łączne obroty osiągnęły wartość 241,8 mln euro.

W polskim eksporcie dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna. W imporcie natomiast przeważają: urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz przemysłu lekkiego.

Do grona czołowych polskich inwestorów w Serbii należą: Grupa Kopex, która wygrała przetargi prywatyzacyjne na cztery fabryki w Niszu, oraz Tele-Fonika Kable S.A., która przejęła serbską fabrykę kabli. Odnotowano także polskie inwestycje w sektorze IT. Grupa Assecco Poland przejęła trzy wiodące spółki serbskie z tego sektora.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem tym ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Terminy realizacji tej inwestycji wielokrotnie były przekładane, a UE była oskarżana o nieskuteczność, zwłaszcza w obliczu konkurencyjnego projektu South Stream z udziałem rosyjskiego koncernu Gazprom. Pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenistanu przez Nabucco miałyby wynieść około 10 mld metrów sześciennych rocznie. W ciągu 3-4 lat przepustowość mogłaby wzrosnąć do ok. 30 mld m sześc. rocznie. Udziałowcami całego przedsięwzięcia jest w równych częściach sześć firm energetycznych: austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas.

South Stream ma od końca 2015 roku, kiedy będzie gotowa jedna z jego planowanych czterech nitek, zaopatrywać w gaz południową część Europy. Rura po dnie Morza Czarnego ma dojść do Austrii i Włoch. Udziałowcami przedsięwzięcia są Gazprom, włoska spółka ENI, Electricite de France oraz niemiecki BASF.

O gazociągu Nabucco czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przesuwa;sie;budowa;gazociagu;nabucco,219,0,824539.html) Przesuwa się budowa gazociągu Nabucco Budowa prowadzącego z Azji do Europy przez terytorium Turcji gazociągu Nabucco rozpocznie się w 2013 roku. Wcześniej planowano w 2012 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rura;nabucco;poplynie;gaz;z;azerbejdzanu,88,0,752984.html) Rurą Nabucco popłynie gaz z Azerbejdżanu Europa będzie miała dostęp do gazu znad Morza Kaspijskiego bez rosyjskiego pośrednictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;chce;przyspieszeniea;budowy;gazociagu;nabucco,237,0,715501.html) Bułgaria chce przyspieszeniea budowy gazociągu Nabucco W budowie uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)