Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Setki" odchodzą do lamusa. Bo tak chciała Bruksela

0
Podziel się

1 września kończy się produkcja żarówek o mocy 100W.

"Setki" odchodzą do lamusa. Bo tak chciała Bruksela
(PAP/Adam Hawałej)
bDJEKxvV

Od 1 września nie będzie można produkować żarówek stuwatowych i o większej mocy, z czasem znikną one całkowicie z rynku.

Wszystko za sprawą Komisji Europejskiej, która chce zmusić mieszkańców Wspólnoty do przestawienia się na energooszczędne świetlówki kompaktowe oraz żarówki halogenowe.

Zgodnie z unijną dyrektywą, żarówki tradycyjne mają być całkowicie wycofane z rynku do 2016 roku. Proces jest podzielony na kilka etapów. Już z początkiem roku szkolnego 2009 roku, we wszystkich krajach UE wycofane zostaną żarówki 100-watowe i te o większej mocy oraz wszystkie żarówki matowe (tak zwane mleczne). W przyszłym roku znikną ze sklepów żarówki 75-watowe, w 2011 roku 60-watowe, zaś 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25 watowe.

bDJEKxvX

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką przynosi przeciętnemu Polakowi oszczędności ponad 26 złotych rocznie, zaś mniej poboru energii oznacza zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla o 62 kilogramy.

Ministerstwo Gospodarki informuje, że Polacy rzadko stosują energooszczędne świetlówki. W gospodarstwach domowych stanowią one zaledwie 2,5 procent źródeł światła, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Odejście od tradycyjnych żarówek pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 15 milionów ton rocznieDecyzję w sprawie wycofania żarówek tradycyjnych z rynku unijnego Komisja Europejska podjęła 8 grudnia 2008.Zaakceptowały ją wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Z tej decyzji zadowolone są również organizacje ekologiczne jak Greenpeace czy WWF. Ekolodzy przekonują, że żarówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, zaś świeci do 10 razy dłużej.

bDJEKxwd

Ekolodzy przypominają, że świetlówki pobierają najwięcej energii podczas włączenia światła, zatem należy używać ich w pomieszczeniach, z których korzysta się przez dłuższy czas. Ponadto nieprzewidziane skoki napięcia mogą skrócić czas działania świetlówek. Ekolodzy radzą, by zużyte świetlówki, które zawierają niewielkie ilości rtęci, zostawiać w specjalnym pojemniku w sklepach z oświetleniem.

Tymczasem Stowarzyszenie Elektryków Polskich apeluje, by przy wprowadzaniu na rynek świetlówek kompaktowych należy zachować umiar i rozsądek, bowiem klientów wciąż odstrasza wysoka cena energooszczędnych żarówek.

ZOBACZ TAKŻE:

bDJEKxwy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)