Notowania

Przejdź na

Sikorski: Gdyby nie kryzys, Polska już byłaby w euro

Sikorski przypomniał, że pięć lat temu polski rząd miał cel wejścia do eurolandu do 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Gdyby nie kryzys, Polska już byłaby w strefie euro; teraz musimy poczekać jeszcze kilka lat i zyskać argumenty, by przekonać społeczeństwo - mówił w poniedziałek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas debaty w Atlantic Council.

Sikorski przypomniał, że pięć lat temu polski rząd miał cel wejścia do eurolandu do 2012 roku. _ Ale wtedy członkostwo w euro było popularne, miało poparcie 80 proc. społeczeństwa, a teraz to 30 proc. _ - powiedział.

Minister dodał, że Polska jest zmuszona traktatem akcesyjnym do przyjęcia wspólnej waluty, _ ale wejdziemy do euro, kiedy będzie to bezpieczne _. _ Ja chcę, by Polska była w środku, w centrum decyzyjnym, ale nie kosztem naszej gospodarki _ - oświadczył. Dlatego zanim Polska wejdzie do eurolandu, kraje strefy muszą naprawić _ to, co w niej nie działa _.

Sikorski powiedział, że Polska śledzi konsekwencje wejścia do eurolandu Słowacji, a także państw bałtyckich. Jeśli te doświadczenia będą pozytywne, _ wtedy będziemy mieć argument, by przekonać społeczeństwo _. _ Musimy zmienić konstytucję, wiec musimy przekonać ludzi. Dlatego to zajmie jeszcze kilka lat _ - dodał.

Sikorski podczas trwającej do środy wizyty w Waszyngtonie spotka się z sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz weźmie udział w uroczystości powołania Grupy Parlamentarnej ds. Polski w Senacie USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto w Polsce chce przyjęcia euro? Wykształceni i bogaci Zaskakujące wyniki najnowszego sondażu.
"Decyzja w sprawie euro potrzebna jest teraz" Miller ocenił na środowej konferencji prasowej, że zarówno prezydent Bronisław Komorowski jak i premier Donald Tusk zachowali się w sprawie wejścia do strefy euro bardzo pasywnie.
Tagi: wprowadzenie euro w polsce, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz