Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i Burkhalter podpisali umowę o reprezentacji wizowej

0
Podziel się:

Dzięki umowie możliwe będzie pogłębienie współpracy polskich i szwajcarskich służb konsularnych.

Sikorski i Burkhalter podpisali umowę o reprezentacji wizowej
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, który jednocześnie pełni funkcję ministra spraw zagranicznych, podpisali w Warszawie umowę o wzajemnej reprezentacji w procesie rozpatrywania wniosków wizowych i wydawania wiz.

W komunikacie MSZ podkreślono, że jest to ósma umowa dotycząca reprezentacji wizowej zawierana przez Polskę, jednak po raz pierwszy została podpisana z państwem, które nie należy do Unii Europejskiej, choć jest jednocześnie stroną układu z Schengen. Sikorski i Burkhalter - informuje MSZ - podkreślili podczas spotkania, że _ dzięki umowie możliwe będzie pogłębienie współpracy polskich i szwajcarskich służb konsularnych _.

Rozmowy Sikorskiego z Burkhalterem dotyczyły przede wszystkim politycznych i gospodarczych relacji dwustronnych, współpracy wojskowej oraz przyszłości Polskiego Muzeum w Rapperswilu.

Tematem dyskusji - jak informuje MSZ - były również ważne kwestie międzynarodowe: współpraca w ramach OBWE, w związku obecnym przewodnictwem Szwajcarii w tej organizacji, aktualna sytuacja w Syrii i Iranie, współpraca w ramach polityki rozwojowej, także relacje Szwajcaria-UE

Sikorski podczas rozmowy z prezydentem Szwajcarii podkreślił także, że _ stosunki polsko-szwajcarskie rozwijają się bardzo dobrze, rośnie wymiana handlowa i poziom wzajemnych inwestycji w obu krajach _.

Ponadto szef polskiej dyplomacji przedstawił polską ocenę listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, a także aktualnej sytuacji na Ukrainie. W czasie poniedziałkowej wizyty w Warszawie Burkhalter spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.

Jutro prezydent Szwajcarii odwiedzi Kraków oraz były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Szwajcaria jest wymieniana wśród najważniejszych darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau; Berno przekazało w 2013 r. na jej rzecz 1 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny argument do emigracji Polaków Bodźcem do opuszczenia Polski ma być tym razem wzrost płacy minimalnej w Niemczech od nowego roku oraz otworzenie od maja 2014 rynku pracy w Szwajcarii.
Maleją szanse na zniesienie wiz do USA Przywódca Republikanów w Izbie Reprezentantów John Boehner oświadczył, że nie będzie negocjacji z Senatem.
Będzie znacznie trudniej o pracę w Szwajcarii Rząd w Bernie postanowił przedłużyć o rok ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich UE i rozszerzyć je na starych członków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)