Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski mówił w Tallinnie o unowocześnianiu służby dyplomatycznej

0
Podziel się:

Minister spraw mówił dziś w Tallinnie o duchu innowacyjności jako kluczowym elemencie pracy polskiego MSZ.

Sikorski mówił w Tallinnie o unowocześnianiu służby dyplomatycznej
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił dziś w Tallinnie na konferencji szefów placówek dyplomatycznych Estonii o _ duchu innowacyjności _ jako kluczowym elemencie pracy polskiego MSZ.

_ - Służba zagraniczna jest dziedziną, która wykazuje szczególnie duży potencjał dla ciągłej modyfikacji. Nieodłącznym aspektem pracy dyplomaty jest szybka adaptacja do zmian zachodzących w dziedzinie stosunków politycznych, społecznych i gospodarczych. Umiejętność wyznaczania i realizowania nowych celów stanowi ostateczny wyznacznik sukcesu służby zagranicznej każdego państwa _ - powiedział Sikorski.

Poinformował m.in., że aby zwiększyć mobilność dyplomatów, polskie MSZ wyposażyło ponad dwa tysiące osób w smartfony, zaś 1800 pracowników resortu posługuje się bezpiecznymi notebookami. Podkreślał znaczenie wykorzystywania nowych technologii w dzisiejszym świecie, w którym _ informacja porusza się niemal z prędkością światła _. Mówił też o zwiększaniu skuteczności działania w resorcie spraw zagranicznych.

_ - U źródła naszej transformacji leży połączenie szeroko zakrojonego procesu organizacyjnego i projektu innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Biurka zawalone stertami papierów przeszły do lamusa. Nie dość, że taki tryb pracy niszczył lasy, to był także po prostu niewydolny. Dzięki elektronicznemu przepływowi informacji jesteśmy znacznie bardziej skuteczni. Oszczędzamy czas, a każdy pracownik ponosi większą odpowiedzialność za swoje działania _ - powiedział Sikorski, podając przykłady konkretnych rozwiązań.

Opisał m.in. utworzone w MSZ Centrum Operacyjne, którego rolą jest m.in. śledzenie wszelkiego rodzaju światowych mediów i monitorowanie wydarzeń przez całą dobę. Centrum, wspierane przez Wydział Obrazowania Satelitarnego, który dostarcza dane analityczne w oparciu o zdjęcia satelitarne z państw ogarniętych kryzysem, okazało się bezcennym źródłem informacji chociażby podczas arabskiej wiosny, czy też katastrofy w Fukushimie - podkreślił.

_ - Polskie MSZ prowadzi działania analityczne mające na celu stworzenie nowego systemu służby dyplomatycznej, który da pracownikom większe możliwości rozwoju zawodowego i zwiększy ich mobilność - powiedział Sikorski . - (...) W procesie modernizacji służby zagranicznej nie zapominamy o jednym z naszych najważniejszych celów: być bliżej obywatela, głównie za pośrednictwem służby konsularnej _.

_ - Uważamy, że nowoczesna polityka zagraniczna powinna posiadać silne sąsiedztwo i mocny wymiar regionalny. Dla Polski i Estonii naturalnym obszarem współpracy jest region Morza Bałtyckiego. Jego potencjał jest ogromny, obejmuje bowiem 1/3 wszystkich obywateli UE - w tym Polskę i Niemcy - i generuje ok. 1/3 unijnego handlu i PKB. Grupa Wyszehradzka, Trójkąt Weimarski oraz Partnerstwo Wschodnie to dla Polski kolejne obiecujące fora współpracy regionalnej, funkcjonujące obok tych bardziej oczywistych: UE i NATO _ - wskazał.

Podczas pobytu w Tallinnie Sikorski przeprowadził rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Paetem dotyczące m.in. współpracy dwustronnej, przyszłości UE oraz unijnej polityki sąsiedztwa.

Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów minister Paet wyraził nadzieję, że Polska i Litwa przezwyciężą wkrótce dzielące je różnice. _ - Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli mówić o stosunkach litewsko-polskich jako o bardzo dobrych relacjach _ - powiedział.

Paet zwrócił uwagę, że mimo różnic politycznych Polska i Litwa prowadzą normalną współpracę w wielu dziedzinach, takich jak zabezpieczanie przestrzeni powietrznej, projekty w dziedzinie transportu i energii.

Szef estońskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem dla Estonii w kilku dziedzinach. _ - Nasze podobne poglądy są podstawą intensywnej współpracy. Wysoko cenimy np. wkład polskiego personelu sił powietrznych w strzeżenie estońskiej przestrzeni powietrznej _ - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że Polska jest najważniejszym i największym partnerem handlowym Estonii w Europie Środkowej.

Sikorski i Paet otworzyli w Tallinnie seminarium dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Białorusi. Szef estońskiej dyplomacji podkreślił wagę kontynuowania wsparcia sił demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Wskazywał, że instrumentem wspierania przemian na Białorusi jest w dalszym ciągu Partnerstwo Wschodnie. Powiedział m.in., że Estonia wie z własnego doświadczenia, jak ważne jest w okresie transformacji wsparcie udzielane przez przyjaciół i sąsiadów.

Paet dodał, że właśnie dlatego Estonia postanowiła utworzyć Ośrodek Partnerstwa Wschodniego w Tallinnie, umożliwiający dzielenie się doświadczeniem i wiedzą oraz wspieranie uczestników Partnerstwa Wschodniego.

Seminarium zorganizowane w tym ośrodku potrwa do środy. Jest poświęcone zagadnieniom demokracji i parlamentaryzmu i - jak wskazuje agencja BNS - stanowi wkład Estonii do unijnego projektu dla Białorusi _ Europejski Dialog na rzecz Modernizacji _ zainicjowanego w marcu br.

Czytaj więcej w Money.pl
Jego zdaniem Sikorski szkaluje wizerunek... _ Protestujemy przeciwko nieroztropnym, głupim działaniom ministra Radosława Sikorskiego. _
Brat ministra sprawiedliwości miał "trawkę" 34-letni Mikhel Michal, brat ministra Kristena Michala, przez dwa lata ma zakaz zażywania narkotyków oraz kontaktowania się z osobami, o których wiadomo, że ich zażywają.
Prezydent wybiera się z nim nad morze Tematem rozmów będzie między innymi współpraca energetyczna i transportowa
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)