Notowania

Sikorski odwiedzi z przedsiębiorcami Brazylię

Minister w listopadzie odwiedzi Brazylię, będzie mu towarzyszyć grupa polskich przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Jesienią minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odwiedzi Brazylię, Meksyk i Kolumbię. Celem wizyt jest m.in. wzmocnienie współpracy gospodarczej z Ameryką Łacińską. Szefowi MSZ w tych krajach mają towarzyszyć polscy przedsiębiorcy.

Jak poinformowało MSZ, Sikorski w listopadzie odwiedzi Brazylię. Będzie mu towarzyszyć grupa polskich przedsiębiorców. Na jesień zaplanowano także wizyty w Meksyku i Kolumbii, które poprzedzi seminarium biznesowe w Warszawie na temat możliwości handlowych i inwestycyjnych w tym kraju.

Jest to część zaplanowanej na 2012 r. serii wizyt oficjalnych. Pierwsza z wizyt - do Chile i Peru - odbyła się w kwietniu.

Dzisiaj - jak poinformowało MSZ - odbyło się pod przewodnictwem wiceminister spraw zagranicznych Beaty Stelmach spotkanie przyszłych ambasadorów RP w krajach Ameryki Łacińskiej z przedstawicielami kilkudziesięciu przedsiębiorstw i podmiotów, które są zainteresowane rozwojem współpracy gospodarczej w regionie.

_ W związku z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony polskich przedsiębiorstw i ich pozytywnym odbiorem tej inicjatywy, MSZ planuje organizację kolejnych spotkań o podobnym charakterze _ - czytamy w komunikacie.

Według podsumowania dostępnego na stronie internetowej MSZ do największych partnerów gospodarczych Polski w Ameryce Łacińskiej należą: Brazylia, Argentyna, Meksyk, Chile i Kolumbia. W 2010 r. obroty handlowe Polska - Ameryka Łacińska i Karaiby wyniosły 4,18 mld dolarów (w 2009 r. - 3,69 mld dolarów), w tym eksport - 1,27 mld dolarów (w 2009 r. - 953 mln dolarów), import - 2,91 mld dolarów (w 2009 r. - 2,74 mld dolarów).

Polska eksportuje m.in. mleko w proszku, wyroby stalowe, maszyny i urządzenia, produkty chemiczne, nawozy sztuczne, części samochodowe, wyroby ze szkła i porcelany oraz meble; importuje natomiast: soję, tytoń, kawę, owoce, komponenty samochodowe, mikroprocesory, rudę żelaza (hematyt i magnezyt), koncentraty miedzi, węgiel kamienny oraz samoloty.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sytuacja Polaków na Litwie się pogarsza" Szef MSZ: _ Podział na okręgi wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej społeczności _.
Jesteśmy bardziej odpowiedzialni niż USA - _ Wierzę, że Wyszehrad jest teraz dobrze rozpoznawalną marką w UE _- powiedział polski minister spraw zagranicznych.
Polska ma nowy konsulat. Po co? Szef polskiego MSZ otworzył w Kurdystanie polską agencję konsularną.
Tagi: działalność radosława sikorskiego, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz