Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bazy nato w polsce
01.04.2014 15:06

Sikorski: Polska chce NATO-wskich baz

Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska chce u siebie nowych baz oraz żołnierzy NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Polska chce na swoim terenie stałych baz NATO oraz żołnierzy Sojuszu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski jest w Brukseli na rozmowach szefów dyplomacji krajów NATO. - Zależy nam na tym, by Polska zabezpieczona była wojskiem, a nie tylko zdaniami zapisanymi w traktacie - potwierdził premier Donald Tusk.

Podczas spotkania ministrowie będą zastanawiać się m.in. nad wysłaniem do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych żołnierzy NATO oraz nad utworzeniem stałych baz w tych krajach. Wszystko w związku z kryzysem rosyjsko-ukraińskim.

Przed rozpoczęciem rozmów Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska chce u siebie nowych baz oraz żołnierzy NATO.

_ - Chyba będę wyrażał pogląd nie tylko polskich władz, ale i sporej części społeczeństwa, jeśli powiem, że życzylibyśmy sobie większej i stałej obecności sojuszników na naszym terytorium tak, aby wszyscy członkowie NATO mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa i poziom bezpieczeństwa _ - podkreślił Sikorski.

_ - Zależy nam na tym, by Polska zabezpieczona była wojskiem, a nie tylko zdaniami zapisanymi w traktacie - _ powiedział Donald Tusk. Premier skomentował w ten sposób wypowiedź Radosława Sikorskiego, że w Polsce mogłyby stacjonować dwie dywizje amerykańskie.

_ - Gwarancje bywają puste, my to znamy z historii. Gwarancje poważnych państw co do integralności terytorialnej Ukrainy też okazały się gwarancjami wątpliwej jakości _ - mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. _ Zależy nam na tym, by Polska była zabezpieczona wojskiem, a nie tylko zdaniami zapisanymi w traktacie _ - dodał.

Szef rządu tłumaczył jednocześnie, że za słowami ministra Sikorskiego wypowiedzianymi po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego _ nie kryje się żadne konkretne ustalenie, jest to tylko ponowienie polskiego stanowiska _ - przede wszystkim wielokrotnie wyrażanych poglądów o konieczności realnej obecności sił NATO w Polsce. _ Tym bardziej, że Polska granicząc m.in. z Rosją, Białorusią, Ukrainą jest państwem granicznym całej Unii Europejskiej i całego NATO. Dlatego, jeśli istnieje coś takiego jak granica NATO, to jej kluczową częścią jest wschodnia granica Polski. Tak proszę rozumieć słowa ministra Sikorskiego _ - powiedział Tusk.

Zaznaczył też, że w tej sprawie _ krok po kroku coś uzyskujemy _, ale _ tempo zwiększania obecności NATO w Polsce mogłoby być większe _. _ Będziemy działali na rzecz zwiększenia obecności NATO w Polsce, ale zdajemy sobie sprawę, że trochę czasu upłynie, zanim stanie się to faktem _ - podsumował Tusk.

Teraz Polska ma na swoim terenie jedynie NATO-wskie centrum szkoleniowe w Bydgoszczy. W ostatnich dniach w związku z kryzysem na Krymie Amerykanie przysłali do Polski dodatkowych lotników wraz z samolotami F-16.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bazy nato w polsce, nato, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz