Notowania

ceny gazu w polsce
06.11.2012 15:10

Sikorski złamał prawo pisząc o cenach gazu?

Zdaniem posłów opozycji, zachowanie szefa MSZ mogło być korzystne dla wybranych inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Szef MSZ mógł złamać prawo, umieszczając wczoraj na Twitterze wpis w sprawie cen gazu dla Polski - uważają politycy PiS i Solidarnej Polski. Sikorski nie podał szczegółów, nie miało to wpływu na notowania PGNiG - odpowiada minister skarbu.

Aktualizacja: 15.45

Sam Radosław Sikorski dzisiaj na Twitterze napisał: _ jeszcze raz. Zdaniem prezesa KNF mój wpis nie był informacją poufną. Cieszmy się z sukcesu negocjacyjnego i perspektywy obniżek cen gazu! _.

Wcześniej na konferencji prasowej w Sejmie Dawid Jackiewicz z PiS powiedział: _ wczoraj minister Sikorski przekazywał informację o zbliżającym się sukcesie negocjacyjnym ministra Budzanowskiego ws. obniżek cen gazu. Notowania akcji PGNiG skoczyły o 15 proc. i te osoby, które były w posiadaniu wiedzy, którą prawdopodobnie dysponował pan minister Sikorski, mogły, nie wiemy, czy tak się stało, ale niewątpliwie mogły wzbogacić się, wykorzystując tę wiedzę _.

Zdaniem PiS _ ta niefrasobliwa, niedojrzała i nieodpowiedzialna postawa , jaką - według niego - wykazał się Sikorski, nie przystoi szefowi dyplomacji. - Takie zachowanie powinno być wreszcie ukrócone poprzez reprymendę pana premiera i inne formy nacisku. My kierujmy pytanie do KNF, czy nie złamano ustawy o publicznym obrocie instrumentami finansowymi i art. 180, który nakłada bardzo wysokie, policzone w milionach złotych sankcje, za tego typu upublicznianie, ujawnianie, bądź sugerowanie informacji pochodzących, czy mogących być informacjami wrażliwymi z punktu widzenia obrotu instrumentami finansowymi _ - podkreślił Jackiewicz.

Także w ocenie polityków Solidarnej Polski w związku z wpisem Sikorskiego mogło dojść do złamania tajemnicy państwowej i manipulacji dot. kursu giełdowego spółki państwowej.

_ - W związku z tym Solidarna Polska wnioskuje do Komisji Nadzoru Finansowego o przeprowadzenie kontroli w przedmiotowym zakresie _ - poinformował rzecznik SP Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak podkreślił, SP złoży także dzisiaj wniosek o zwołanie w trybie pilnym wspólnego posiedzenia sejmowych komisji skarbu państwa i gospodarki w celu _ przesłuchania pana ministra Sikorskiego na okoliczności tej sprawy _.

_ - Chcemy, aby minister Sikorski wyjaśnił, jaka to wiedza podpowiedziała jego intuicji o tym, że ceny gazu spadną w Polsce i dlaczego zechciał się podzielić tą poufną wiedzą państwową na tweet-cie ze wszystkimi, jak się dziś chwalił 70 tys. odbiorców jego informacji _ - powiedział Jaki.

O wpis Sikorskiego na Twitterze pytany był dzisiaj minister skarbu Mikołaj Budzanowski. - _ Minister Sikorski nie powiedział przecież, że umowa została już podpisana. (...) Pamiętajmy, że relacje gospodarcze, przede wszystkim relacje między Polską a Federacją Rosyjską są niezwykle istotnym elementem polityki zagranicznej państwa. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby minister spraw zagranicznych Polski nie był poinformowany o tym, na jakim etapie negocjacji kontraktu gazowego znajdujemy się i w jakim kierunku zmierzamy _ - powiedział Budzanowski. - _ W tej informacji, którą minister Sikorski opublikował nie ma żadnych szczegółowych danych i przecież nie miało to wpływu na notowania spółki (PGNiG - PAP) na giełdzie papierów wartościowych _ - dodał.

Także według KNF Sikorski nie złamał prawa, gdyż jego wpisu nie można traktować jako informacji poufnej._ - To nie była informacja poufna. Ustawowa definicja jest taka: informacja poufna to precyzyjna informacja dotycząca spółki giełdowej, która nie została jeszcze przekazana do publicznej wiadomości, a która po przekazaniu mogłaby być wykorzystana przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez racjonalnie działającego inwestora i w istotny sposób wpłynąć na cenę akcji lub instrumentu pochodnego _ - poinformowała Katarzyna Mazurkiewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

Z kolei prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa była pytana na wtorkowej konferencji prasowej, czy w poniedziałek PGNiG informowało przedstawicieli rządu o porozumieniu. - _ O tym, że takie porozumienie będzie zawarte, wiedział większościowy akcjonariusz (Skarb Państwa), który zgodnie ze statutem musiał dać nam zgodę na zawarcie aneksu. I taką zgodę w dniu wczorajszym otrzymaliśmy _ - oświadczyła Piotrowska-Oliwa.

- _ Nikt ze spółki nie informował pana ministra Sikorskiego o jakichkolwiek negocjacjach, o jakimkolwiek fakcie podpisania porozumienia _ - dodała. Jak podkreśliła prezes PGNiG, _ nikt ze spółki nie udzielał żadnych oficjalnych ani nieoficjalnych informacji osobom nieupoważnionym do posiadania takich informacji _.

Sikorski napisał wczoraj na Twitterze: _ intuicja podpowiada mi, że min. Budzanowski wkrótce będzie miał ważne wiadomości ws. cen gazu dla Polski _. Zaś dzisiaj szef MSZ napisał: _ Kurs akcji PGNiG wczoraj spadł przy stabilnych obrotach. Dziś wzrósł po porannym komunikacie _. Polski koncern rano podał, że PGNiG podpisał z rosyjskim Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, który zmienia warunki cenowe na dostawy gazu do Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeka nas znacząca obniżka cen gazu. Gazprom zgodził się na kompromis Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa zapowiedziała przygotowanie nowego wniosku taryfowego.
Ważna deklaracja w sprawie PGNiG Zdaniem ministra potrzeba do tego wielomiliardowych inwestycji.
Polska skorzysta na tej decyzji Brukseli? Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Gazpromowi. Rosyjskiej spółce grozi kara w wysokości 10 proc. rocznych przychodów.
Tagi: ceny gazu w polsce, pgnig, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz