Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sisi wygra w Egipcie? Jutro odpowiedź

0
Podziel się:

Od dnia zamachu, 3 lipca 2013 roku, Sisi jest w Egipcie wręcz obiektem kultu jednostki - komentuje agencja AFP.

Sisi wygra w Egipcie? Jutro odpowiedź
(PAP/EPA)

W Egipcie rozpoczęły się wybory prezydenckie, których faworytem jest były dowódca armii Abd el-Fatah es-Sisi. Sisi stał na czele wojskowego zamachu stanu, który obalił 11 miesięcy temu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Głosowanie potrwa dwa dni. Jedynym rywalem Sisiego jest Hamdin Sabahi, który stoi na czele lewicowej koalicji Ludowy Prąd. Aby móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Krótko po rozpoczęciu głosowania egipska telewizja poinformowała o eksplozji bomby domowej roboty przed lokalem wyborczym w mieście Al-Mahalla al-Kubra, na północy Egiptu. Doniesienia te zdementowało egipskie MSW.

Uprawnionych do głosowania jest ok. 53 milionów Egipcjan. Bezpieczeństwa wyborów pilnują dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów.

Większość Egipcjan uważa Sisiego za silnego przywódcę zdolnego przywrócić stabilność po trzech latach chaosu i kryzysu gospodarczego zapoczątkowanego przez ludową rewolucję w 2011 roku. Obaliła ona prezydenta Hosniego Mubaraka.

_ Przede wszystkim chcemy bezpieczeństwa, wszystko inne przyjdzie później _ - powiedział pracownik rządowy Manal Mohammed oczekujący na głosowanie w jednej z dzielnic Kairu.

Od dnia zamachu, 3 lipca 2013 roku, Sisi jest w Egipcie wręcz obiektem kultu jednostki - komentuje agencja AFP.

Od obalenia Mursiego w lipcu 2013 roku w Egipcie zginęło 1,4 tys. ludzi, w większości zwolenników byłego prezydenta, a 15 tys. aresztowano. Setki islamistów skazano na śmierć w zbiorowych procesach, które zostały potępione przez społeczność międzynarodową. Islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, zdelegalizowano jako _ organizację terrorystyczną _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)