Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sisi zdobył 96,91 proc. głosów w wyborach prezydenckich

0
Podziel się:

Były dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał
93,3 proc. głosów w wyborach prezydenckich przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu - poinformowała komisja wyborcza. Frekwencja wyniosła około 47 proc.

Sisi zdobył 96,91 proc. głosów w wyborach prezydenckich
(PAP/EPA)

Były dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał 93,3 proc. głosów w wyborach prezydenckich przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu - poinformowała komisja wyborcza. Frekwencja wyniosła około 47 proc.

Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Właśnie obalenie Mursiego, po wielu miesiącach ulicznych protestów antyrządowych, przysporzyło Sisiemu popularności.

Był on zdecydowanym faworytem wyborów, które miały się pierwotnie zakończyć w ubiegły wtorek, przedłużono je jednak o jeden dzień z powodu niskiej frekwencji.

Znacznie niższa niż oczekiwana frekwencja stawia jednak pod znakiem zapytania społeczny mandat do przeprowadzenia potrzebnych reform - komentuje agencja Reutera.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Obserwatorzy wyrażali wątpliwości, czy w Egipcie istnieją warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów.

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud wezwał we wtorek kraje zaprzyjaźnione z Egiptem do udziału w konferencji donatorów na rzecz Kairu. Saudowie byli głównym sojusznikiem Sisiego i egipskiego rządu tymczasowego, odkąd armia obaliła Mursiego. Król zaapelował, by udzielić Egiptowi wsparcia gospodarczego, aby mógł _ wyjść z mrocznego tunelu, w którym się znajduje _. Pogratulował też prezydentowi elektowi _ zaufania, jakie pokłada w nim lud Egiptu _.

Kuwejt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie obiecały rok temu 12 mld dol. środków pomocowych dla Kairu, ale nie zapowiedziały na razie kolejnych donacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest dokładny termin wyborów prezydenckich Wybory nowego prezydenta Egiptu odbędą się w dniach 26-27 maja, a ich wyniki powinny być znane na początku czerwca.
Prezydent nie jest w stanie pełnić urzędu - _ Prosiliśmy prezydenta, by ustąpił. Zdecydowaliśmy się po prostu na przeprowadzenie nowych wyborów _ - powiedział deputowany opozycji Besłan Butba.
Wybory na Ukrainie. Kreml komentuje wyniki Rzecznik Kremla uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy uważa wybory prezydenckie na Ukrainie za uczciwe i sprawiedliwe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)