Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandynawowie piątym największym inwestorem zagranicznym w Polsce

0
Podziel się:

W minionym dziesięcioleciu (2000-2010) Skandynawowie zainwestowali u nas łącznie 9,48 miliarda euro.

Skandynawowie piątym największym inwestorem zagranicznym w Polsce
(aldomurillo/iStockphoto)

Prawie 10 miliardów euro zainwestowali przedsiębiorcy z krajów skandynawskich w ostatniej dekadzie w Polsce, co plasuje ich na piątym miejscu wśród największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju. Sami Szwedzi skierowali do nas więcej gotówki niż Amerykanie.

Jak wynika z raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej zaprezentowanego dziś w Warszawie wartość bezpośrednich inwestycji z Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji wynosiła w latach 2002-2010 907 mln euro rocznie. W minionym dziesięcioleciu (2000-2010) Skandynawowie zainwestowali u nas łącznie 9,48 mld euro.

Raport wskazuje, że inwestorzy z Północy decydują się na wejście do naszego kraju ze względu na bliskie położenie geograficzne, stosunkowo niewielkie koszty pracy, a także dostępność do wykształconej kadry. Jesteśmy też postrzegani jako kraj stabilny politycznie, dynamicznie się rozwijający, z konkurencyjną gospodarką i dużym rynkiem.

Zdecydowana większość (65 proc.) skandynawskich firm, która wzięła udział w badaniu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych była zaangażowana w działalność w przetwórstwie przemysłowym (wytwórcy produktów spożywczych, producenci papieru i urządzeń elektrycznych). Z pozostałych branż największe znaczenie miał handel (9 proc.), a także budownictwo, obsługa nieruchomości oraz działalność finansowa (po 6 proc.).

Ponad połowa skandynawskich inwestycji z lat 2000-2010 przypada na Szwecję (5,1 mld euro), z której płynie do nas większy strumień gotówki niż z USA (5,06 mld euro). Według Szwedzkiej Ambasady w Polsce obecnie działa u nas ok. 500 firm z tego kraju.

Z przeprowadzonego w 2012 r. badania wśród członków Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej dotyczącego klimatu inwestycyjnego wynika, że 98 proc. ankietowanych przedsiębiorców ponownie zainwestowałoby u nas. W minionym roku firmy skandynawskie otrzymały łącznie blisko 50 zezwoleń na inwestycje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

_ - Doskonałe wyniki gospodarcze Polski w porywaniu z innymi krajami w dużej mierze wynikają z tego, że kraj oferuje interesującą alternatywę do bardziej odległych miejsc przenoszenia produkcji _ - zwraca uwagę Dyrektor Generalny Danske Bank w Polsce Lars Ekstroem.

Jednak patrząc na łączną kwotę inwestycji krajów skandynawskich na całym świecie okazuje się, że środki lokowane u nas są stosunkowo małe. W 2010 na Polskę przypadało zaledwie około jednego promila z globalnych inwestycji ze Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Plasujemy się na końcu pierwszej lub drugiej dziesiątki głównych kierunków inwestycyjnych z tych krajów.

Problemem dla Skandynawów w Polsce są brak przejrzystości zamówień publicznych, a także administracji publicznej; niezadowolenie wśród części inwestorów budzi też poziom polityki gospodarczej naszego kraju.

Z raportu _ Skandynawskie Inwestycje w Polsce _ wynika, że środki z Północy zaczęły intensywniej płynąć do naszego kraju od 2000 r., gdy za sprawą szwedzkich inwestycji (m.in. przejęcia polskich spółek z branży energetycznej przez szwedzką firmę Vattenfall) suma inwestycji bezpośrednich z państw z tego regionu zbliżyła się do 1 mld euro.

W pierwszej czwórce największych inwestorów w Polsce minionej dekady są firmy z Niemiec, Francji, Luksemburga oraz Holandii. Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza skupia ponad 350 członków, skandynawskich przedsiębiorców działających w Polsce, a także polskie firmy zainteresowane skandynawskimi rynkami.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes największego banku podał się do dymisji Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus, podał się do dymisji. Jest przeciwny planowanemu obciążeniu posiadaczy kont bankowych kosztami ratowania państwa przed bankructwem.
Przedsiębiorca nie musi mieć rachunku, ale... Umowa między bankiem a osobą fizyczną może zakazywać wykorzystywania konta osobistego przez przedsiębiorcę w prowadzonej przez niego działalności.
Cypr tonie, ale pojawiła się szansa ratunku Informacje o warunkach porozumienia z Trojką, przekazał przedstawiciel rządu w Nikozji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)