Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki zdrowotne bez zmian? Ministerstwo Zdrowia ma plan

0
Podziel się:

Rząd zapowiadał, że wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych.

Składki zdrowotne bez zmian? Ministerstwo Zdrowia ma plan
(thelinke/iStockphoto)

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która przedłuży na 2013 rok obecnie obowiązujące zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

1 lutego br. zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Nowelizację wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku. Rząd zapowiadał, że w 2013 r. wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.

Według polskich mediów rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi, a w 2013 r. rolnicy będą opłacać składki zdrowotne na obecnych zasadach._ _

_ - Minister Zdrowia zwrócił się o informacje do Ministra Finansów w przedmiotowej sprawie. Z informacji otrzymanej od Ministra Finansów z dnia 18 maja 2012 r. wynika, że aktualnie nie jest możliwe wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej _ - poinformowała rzeczniczka prasowa ministra zdrowia Agnieszka Gołąbek.

_ - W zaistniałej sytuacji Minister Zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która będzie przedłużeniem na rok 2013 obecnie obowiązującej ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. _ - dodała.

Natomiast rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Małgorzata Brzoza powiedziała, że resort finansów wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad projektem założeń do ustawy o opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej. _ - Wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań w tym momencie nie jest możliwe _ - wyjaśniła.

Zwróciła uwagę na ostatnie zmiany personalne w resorcie rolnictwa (Marka Sawickiego zastąpił Stanisław Kalemba - red.). _ - Nowy minister rolnictwa powinien zapoznać się z dotychczasowym przebiegiem prac nad tym projektem _ - dodała.

Zgodnie z obowiązującymi od lutego przepisami, za rolników posiadających mniej niż 6 ha składkę pokrywa budżet państwa. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 ha płacą składkę w wysokości 18 zł, a rolnicy z gospodarstwami powyżej 15 ha - 36 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD nie zagłosowało, ale ustawa i tak przeszła Zgodnie z przyjętą ustawą, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wyniesie 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym.
Opolskie: 857 rolników chce kredytów preferencyjnych 857 rolników z Opolszczyzny wystąpiło o kredyty preferencyjne na pokrycie strat związanych z wymarznięciami.
"W Polsce mamy silne lobby antychłopskie" Zdaniem bohatera afery taśmowej w PSL to ono nakłania władze do różnych niekorzystnych dla rolników rozwiązań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)