Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Fot. Kadmy/Dreamstime

Premier chce ograniczyć tak zwane umowy śmieciowe. Jutro, podczas swojego drugiego expose Donald Tusk ma zapowiedzieć wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek ZUS od tych umów. Według pracodawców takie oskładkowanie umów cywilnoprawnych znacznie podwyższy koszty pracy i pogłębi bezrobocie zwłaszcza wśród osób młodych.

Istnieje też obawa, że wiele osób przejdzie do szarej strefy - mówi Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Budżet zyska mało, pracownik prawdopodobnie straci i musimy powiedzieć jasno i czytelnie, że pewnie większość świadczeń będzie załatwiana zupełnie inaczej, czyli po prostu pod stołem, czyli rozszerzymy znów szarą strefę - uważa Zakrzewska.

Ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik uważa, że składki na ZUS powinny być odprowadzane od wszystkich umów. Dodaje, że zwłaszcza umowy o dzieło, od których obecnie składek się nie płaci, są nadużywane.

- Są takie sytuacje, w których mamy do czynienia z prawdziwym dziełem. Natomiast w sytuacji, w której wykorzystujemy umowy cywilnoprawne w każdej sytuacji, w której nie powinny być wykorzystywane - nie dziwię się, że rząd próbuje coś z tym zrobić, bo jest dziura, przez którą wyciekają środki budżetowe. Trudno teraz oszacować, czy to wszystko przejdzie do szarej strefy - chyba nie do końca. Większe firmy na pewno nie pozwolą sobie na to, żeby płacić komuś pod stołem i będą dalej wykorzystywać umowy cywilnoprawne - ocenia Bulik.

Obecnie na umowach cywilnoprawnych pracuje około pół miliona osób. Wiele z tych osób nie odprowadza składek do ZUS. Nie ma więc żadnych ubezpieczeń. Dzięki odprowadzanym do ZUS-u składkom osoby te zyskają ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Ich płaca netto będzie jednak niższa.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni nie chcą płacić składek ZUS za całe 10 lat
Domagają się abolicji nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Chodzi o należności za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r.
Składki ZUS zaliczysz do kosztów dopiero po ich zapłaceniu
Składki ZUS z zasady stanowią koszt działalności pracodawcy, zleceniodawcy czy też samego przedsiębiorcy i osób z nim współpracujących.
ZUS od umów o dzieło? Pawlak: Bardzo ryzykowne
Według mediów Donald Tusk ma ogłosić w drugim expose, że składki ZUS będą płacone od wszystkich umów
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
usart
77.254.30.* 2012-10-12 10:15
W okresie, kiedy mamy spowolnienie gospodarcze i wszyscy przewidują zwiększenie bezrobocia, takie działanie jak zwiększenie płacy minimalnej, czy ozusowanie umów o dzieło jest, delikatnie mówiąc, nie na miejscu.
Malkontent911
88.199.5.* 2012-10-11 20:00
Na umowie śmieciowej żaden pracownik nie dostanie emerytury choćby przepracował tak 20 lat-a tak jest w mniejszych miejscowościach i u pracodawców, których pracownik interesuje tylko wtedy gdy ma zarobić na pracodawcę ale nie na siebie. Po to wydłużyli wiek emerytalny, żeby po takich umowach śmieciowych nikt już nie doczekał emerytury, której i tak by nie dostał-dlatego, że pracował jak śmieć (sorki za słowo-ale tak postrzegają pracodawcy pracowników)na umowę śmieciową !!!
2012-10-11 18:13
Takie za przeproszeniem pieprzenie w bambus, że bedzie sie powiększać szara strefa, a gdzie do cholery jest PiP - tylko w nazwie ????
Ścigac przedsiebiorców za płacenie pod stołem. Niech plajtuja jak nie potrafią byc uczciwi. Nie jest im tak źle, tylko chcą się nachapać kosztem nas pracowników. Kiedy wreszcie ktoś pie...nie pięścia w stół albo ryj takiego nieuczciwego pracodawcy ??????
Zobacz więcej komentarzy (45)