Notowania

handel w wigilię
03.11.2011 13:45

Sklepy w Wigilię otwarte krócej? Bo cierpią pracownicy

NSZZ "Solidarność" rozpoczyna akcję zachęcającą do skrócenia handlu w Wigilię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(billyfoto/iStockphoto)

NSZZ _ Solidarność _ rozpoczyna akcję zachęcającą do skrócenia handlu w Wigilię. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14. Wskutek przedłużania pracy w Wigilię cierpią pracownicy - czytamy w komunikacie.

**_ Solidarność _ od dawna przypomina, że przedłużanie godzin handlu w Wigilię do godz. 17 czy nawet 18 nie przekłada się na większe zyski sklepów. _ - Małe sklepy osiedlowe już to zrozumiały i kończą handel wcześniej. Inaczej wygląda to w przypadku hipermarketów, niektóre z nich przeciągają pracę do późnego popołudnia. Tymczasem z naszych obserwacji wynika, że w Wigilię po godzinie 14 handel zamiera _ - stwierdził, cytowany w komunikacie przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

Dodał, że po godz. 14 tylko nieliczni klienci robią jeszcze zakupy. _ - Na niepotrzebnym przedłużaniu pracy w tym dniu cierpią natomiast pracownicy, którzy po zamknięciu muszą jeszcze rozliczyć się z pieniędzy, posprzątać sklep i dopiero wieczorem wychodzą z pracy. Bywa więc, że do domu docierają o godzinie 19, a nawet 20 _ - powiedział Bujara.

Jak zapowiadają związkowcy, w pierwszym etapie akcji działania skierują do pracodawców. - _ Hipermarkety są właśnie na etapie planowania godzin pracy w okresie świątecznym. Będziemy apelować o rozsądne przygotowanie świątecznych grafików, uwzględniających nasz postulat zakończenia handlu o godzinie 14 _ - zapowiedział Bujara.

Podobną kampanię związkowcy prowadzili w zeszłym roku. Szef _ Solidarności _ Piotr Duda wystosował list do blisko 20 sieci handlowych, w którym zachęcał do podjęcia decyzji o skróceniu pracy sklepów. Zwrócił się też do biskupów z prośbą o wsparcie związkowej kampanii. Przed marketami w największych miastach związkowcy rozdawali ulotki zachęcające do krótszych zakupów. Do ulotek dołączony był wigilijny opłatek.

_ Solidarność _ zorganizowała też happening na Placu Zamkowym w Warszawie. Stanęła tam sklepowa lada, przy niej aktorzy odgrywali sklepowe scenki nawiązujące do pracy w sklepie w Wigilię. Jak przekonują związkowcy, akcja zakończyła się powodzeniem, gdyż większość sklepów zakończyło handel w Wigilię o godzinie 14 lub 15.

Związkowcy podobnych działań nie wykluczają i w tym roku. - _ Wszystko zależy od tego, jak będą wyglądały grafiki. Jeśli sklepy skrócą handel do 14 to żadne akcje przed sklepami nie będą potrzebne _ - podkreśla Bujara.

Tagi: handel w wigilię, solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz