Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sklepy zyskują, aukcje tracą - co, gdzie i za ile kupujemy w sieci. Ankieta Money.pl. strona 2 z 2

Sklepy zyskują, aukcje tracą - co, gdzie i za ile kupujemy w sieci. Ankieta Money.pl

Fot. DomenicoGelermo/iStockphoto

Co trzeci z zapytanych przez Money.pl mężczyzn, płaci w wysokości od 100 do 200 złotych. Niemała jest też grupa panów, którzy wydają od 200 do 500 złotych (26 proc.). Kwota najczęściej deklarowana przez kobiety to od 50 do 100 zł. W sumie szacuje się, że w zeszłym roku Polacy w sieci wydali około 17 mld złotych. Z czego, jak podaje Eurominitor - w samych tylko sklepach internetowych - 7,5 mld złotych.

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

E-sklepy mają więcej klientów wśród mieszkańców dużych miast. Korzysta z nich 71 procent kupujących on-line ze wsi i 84 procent z w największych miast. W przypadku aukcji internetowych zależność ta jest odwrotna. Największe zainteresowanie mają wśród mieszkańców miast od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Z kolei serwisy zakupów grupowych największą liczbę użytkowników mają w dużych miastach (nawet 25 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Jeszcze wyraźniej trendy widać w zależności od zasobności portfela. Wśród osób zarabiających mniej - zdecydowanie większą popularność mają aukcje, a z e-sklepów korzysta niewiele ponad 66 procent e-klientów. Im sytuacja materialna lepsza, tym chętniej robimy zakupy w e-sklepach i (do pewnego pułapu) na serwisach zakupów grupowych. W przypadku korzystania z serwisów ogłoszeniowych zależności nie są już tak jednoznaczne. Odsetek użytkowników tej formy zakupów oscyluje w przedziale 8-9 procent (o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu).

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Co najczęściej kupujemy w internetowych sklepach?

W e-sklepach najczęściej kupujemy książki. To stały trend, który nie zmienia się od lat. Wśród najpopularniejszych artykułów, tak jak trzy lata temu, znalazły się także: sprzęt RTV, AGD i komputery, a także bilety oraz muzyka.

Jest też zmiana w porównaniu z poprzednim badaniem. Na drugim miejscu wśród topowych artykułów kupowanych w e-sklepach, znalazły się ubrania i buty, które trzy lata temu znajdowały się na piątym miejscu. Dodatkowo zabawki zajęły miejsce sprzętu fotograficznego, który w tegorocznym badaniu znalazł się poza pierwszą dziesiątką.

Co kupujemy w sklepach internetowych?
proc.
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl
1. książki
52
2. ubrania i buty
42
3. sprzęt RTV
39
4. artykuły AGD
39
5. kosmetyki
32
6. komputery i akcesoria 30
7. części samochodowe
26
8. zabawki
25
9. bilety lotnicze, kolejowe, autokarowe
22
10. muzyka 21

Aukcje internetowe to platforma, gdzie najchętniej kupujemy ubrania i buty. Tak było też trzy lata temu. Jednak coraz częściej internauci kupują w ramach opcji "kup teraz", rzadziej licytują, oszczędzając w ten sposób na czasie. Na aukcjach rzadziej niż w e-sklepach ankietowani kupują też kosztowny sprzęt RTV i AGD.

Co kupujemy na aukcjach internetowych?
proc.

Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

1. ubrania i buty
45
2. książki
39
3. kosmetyki
28,5
4. zabawki
27
5. sprzęt RTV
25,5
6. części samochodowe
25,3
7. komputery i akcesoria
23
8. artykuły AGD
22,8
9. telefony komórkowe
20
10. inne
19,6

Serwisy ogłoszeniowe prezentują przede wszystkim tzw. okazje, przedmioty niszowe, których w ofercie sklepów czy u osób wystawiających przedmioty na aukcjach znaleźć nie sposób. Dlatego żadna rzecz nie mają wśród ankietowanych faworyta, a procentowa popularność jest mocno podzielona. Z tego też wynika, że co trzeci internauta, który przyznał się do kupienia czegoś z ogłoszenia zaznaczył, że przedmiot transakcji nie da się zakwalifikować do żadnej z kategorii w badaniu. Tak było też trzy lata temu. Poza tym także wtedy internauci chętnie nabywali części samochodowe (27 proc.), teraz znalazły się one dopiero na czwartym miejscu. Obecnie może zaskakiwać wysokie miejsce książek oraz ubrań i butów.

Co kupujemy za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych?
proc.

Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

1. inne
37,9
2. książki
18,3
3. ubrania i buty
16,7
4. części samochodowe
15,3
5. sprzęt RTV
11,2
6. zabawki
10,7
7. artykuły AGD
10,6
8. kosmetyki
9,9
9. meble 9,2
10. komputery i akcesoria
7,8

Liderzy zakupów grupowych nie są zaskoczeniem, internauci najczęściej kupują usługi kosmetyczno - relaksacyjne. To też miejsce gdzie poszukujemy ciekawych ofert wakacyjnych lub bonów, które można realizować podczas kolacji w różnych restauracjach.

Co kupujemy za pośrednictwem serwisów zakupów grupowych?
proc.

Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

 

1. usługi kosmetyczne
34,1
2. inne
32,1
3. usługi relaksacyjno-zdrowotne
30,3
4. usługi turystyczne
29,9
5. usługi gastronomiczne
28,4
6. usługi fryzjerskie 21,6
7. karnet, zajęcia w klubie fitness, siłowni
17,37
8. kursy językowe
9,6
9. ubrania i buty
8,8
10. kosmetyki
8,4

E-klientów będzie więcej, sprzedaż w sieci ma potencjałPonad 23 procent internautów przyznaje, że nie robi zakupów w sieci. Co druga z tych osób zamierza jednak to zmienić i skorzystać z e-handlu. Obecnie najważniejszym powodem, dla którego nie kupują w sieci, jest konieczność obejrzenia produktu zanim zdecydują się na zakup. Podobne postawy prezentowano w poprzednim badaniu internautów Money.pl.

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy nie robią zakupów on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

O dwa punkty procentowe wzrosła grupa osób, które mają złe doświadczenia lub nie mają zaufania do sprzedawców z internetu. Tak samo jak poprzednio, co czwarta osoba nie potrafi jednoznacznie wskazać przyczyny omijania sklepów, aukcji czy ogłoszeń. Co siódmy ankietowany przyznaje, że nie wie jak kupować w sieci.

Rynek e-commerce - jakie ma perspektywy?

Obecna sprzedaż w internecie (około 17 mld złotych w 2011) to 3,1 procent obrotów całego handlu w kraju. To więcej, niż w poprzednich latach, jednak nadal wypadamy pod tym względem wyraźnie słabiej niż europejska średnia. Przykładowo liderzy - Wielka Brytania i Niemcy - pochwalić się mogą wynikiem na poziomie odpowiednio 12 i 9 procent - wynika z raportu Centre For Retail Resarch.

Warto jednak zaznaczyć, że połowa ankietowanych przez Money.pl, którzy nie kupowali w do tej pory w sieci, zamierza w przyszłości wybrać się na e-zakupy. Te zamierzenia potwierdzają też badania TNS OBOP, wykonane w październiku zeszłego roku.

- Szanse w rozwoju handlu internetowego należy upatrywać w tym, że dostępność do internetu będzie rosła, we wprowadzaniu szerokiej oferty dostępnych metod płatności i sposobów dostawy - komentuje Piotr Chojnowski, szef zespołu badań Media/Technology TNS OBOP.

55,4 procent
Polaków korzysta z internetu
NetTrack Millward Brown SMG/KRC

17 mld złotych
to prognozowana wartość
polskiego rynku e-commerce w 2011 roku
Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego

Jak czytamy w raporcie E-commerce w Polsce firmy Gemius, 40 proc. ankietowanych sklepów uważa, że sytuacja na rynku e-commerce jest lepsza niż w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, a 34 proc. uznało, że sytuacja się nie zmieniła.

Rozwojowi e-handlu mają służyć m.in. nowe metody płatności. Blisko 75 proc. badanych przez Gemiusa sklepów udostępnia płatność za pomocą systemów m.in. DotPay czy PayPal, dzięki którym transakcja przebiega znacznie szybciej i wygodniej.

Poza tym banki chętnie proponują karty przeznaczone specjalnie do płatności internetowych - wirtualne, pre-paid oraz debetowe z funkcjonalnością płatności on-line. Zaliczają się one od ogólnej grupy kart płatniczych. Jak podaje NBP, pod koniec zeszłego roku w portfelach Polaków znajdowało się 31,9 mln kart płatniczych. W ciągu zeszłego roku każdy posiadacz karty płacił nią 28 razy. Średnia wartość jednej transakcji wyniosła około 102 złotych. Jednak robiąc zakupy w sieci, internauci nadal preferują płatność przy odbiorze, czyli gotówką.

W badaniu ankietowym przeprowadzonym w dniach 16-23 lutego 2012 r. udział wzięło 16 039 internautów Money.pl.

Więcej na temat zakupów w sieci czytaj w Money.pl
Ranking e-sklepów. Edycja 2011
Money.pl po raz szósty, w tym roku z Gazetą Wyborczą i serwisem wyborcza.biz, wziął pod lupę ponad 100 największych i najpopularniejszych sklepów internetowych. Zobacz, który zwyciężył.
Kupujący w sieci dostaną niebieski przycisk
Po jego wciśnięciu będziemy mieli pewność, że nasza transakcje chroni unijne prawo. Viviane Reding pomoże Polsce wprowadzić to rozwiązanie.
Nie daj się oszukać w sieci. Eksperci radzą jak
Z szacunków rynkowych wynika, że w tym roku na świąteczne zakupy w internecie zdecydować się może nawet połowa Polaków.


  • 1
  • 2
Następna strona
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gosc45
79.186.210.* 2012-03-19 09:48
szczególnie znaczna jest róznica w cenie soczewek
3gz3kutoR
89.230.65.* 2012-03-05 09:52
Jak wskakiwała ta wasza ankieta, próbowałem dwa razy do niej podejść. Z artykułem analizującym ankietę jest podobnie.

NA AUKCJACH SPRZEDAJĄ SKLEPY I CAŁA TA WASZA ANKIETA NIE TRZYMA SIĘ KUPY!