Notowania

kontrola skok-ów
26.09.2012 16:36

SKOK-i po większym nadzorem? Posłowie są za

Sejmowa komisja finansów publicznych skierowała przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach do nadzwyczajnej podkomisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hr.icio/CC/Flickr)

Sejmowa komisja finansów publicznych skierowała przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach do nadzwyczajnej podkomisji. Komisja odrzuciła wnioski Jerzego Szmita z PiS, które zmierzały do wstrzymania prac nad zmianami.

Na posiedzeniu komisji doszło do pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Zmiany miałyby zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto projekt rozszerza kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego wobec SKOK-ów. Zgodnie z nim KNF będzie mogła m.in. określać poziom ryzyka aktywów, lokat, które są złożone w systemie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy inicjować działania naprawcze, gdy bezpieczeństwo kasy zostałoby zagrożone, a także składać wnioski o ogłoszenie upadłości SKOK-ów. Projekt umożliwia także bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.

_ - Jedną z podstawowych zmian jest objęcie depozytów złożonych w SKOK-ach gwarancjami na zasadach takich, na jakich mamy gwarantowane depozyty w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w przypadku środków, które są złożone w bankach _ - powiedział Jakub Szulc z PO. Wskazał, że gwarancje dotyczyłyby depozytów o wartości do 100 tys. euro.

Szulc zaznaczył, że - wbrew pojawiającym się zarzutom opozycji - projekt nie ingeruje zbyt głęboko w interes spółdzielczości. - _ Mamy do czynienia z bankami spółdzielczymi, które są objęte zarówno nadzorem KNF, jak i systemu gwarantowania depozytów _ - mówił Szulc. Dodał, że SKOK-i często dysponują większymi środkami niż niejeden bank spółdzielczy czy komercyjny.

Szulc określił projekt, jako _ dość skomplikowany i kompleksowy _, dlatego zgłosił wniosek o utworzenie specjalnej podkomisji, która by się nim zajęła.

Jerzy Szmit z PiS zasypał komisję wnioskami zmierzającymi do ogłoszenia przerwy w pracach nad dokumentem. Pierwszy dotyczył wstrzymania prac i zorganizowania tzw. wysłuchania publicznego projektu. - _ Tak daleko idące propozycje powinny być rozpatrywane nie tylko w tym gmachu, przez posłów i ekspertów _ - argumentował. Komisja nie zgodziła się na tę propozycję.

Następnie odrzucony został wniosek Szmita o wstrzymanie prac do czasu ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o SKOK-ach (złożyli go posłowie PiS w lipcu). _ - Wniosek ten ma głęboki sens, TK bowiem po raz kolejny będzie się pochylał nad ustawą o SKOK-ach, a my równolegle będziemy pracowali nad projektem ustawy, który bardzo głęboko ma ingerować w ustrój SKOK-ów (...). Część z tych zaproponowanych zmian też budzi ogromne wątpliwości konstytucyjne _ - tłumaczył poseł.

Wnioskowi sprzeciwił się Szulc, określając go, jako _ śmieszny _. - _ To znaczy, że będziemy czekać dwa lata, żeby procedować, ponieważ państwo złożyliście wniosek do TK? Na tej zasadzie można wstrzymać prace nad każdą ustawą _ - podsumował.

W efekcie Szmit złożył kolejny wniosek o wstrzymanie prac nad zmianami. Zaproponował, by komisja zwróciła się do marszałka Sejmu, aby wystąpić do Europejskiego Banku Centralnego o zaopiniowanie projektu. Zdaniem Szmita ma to _ głębokie uzasadnienie _ i nie jest śmieszne, ponieważ zdaniem Narodowego Banku Polskiego projekt ten podlega opiniowaniu EBC. Według Szmita komisja powinna wstrzymać prace do czasu uzyskania tej opinii.

W związku z odrzuceniem tego wniosku przez komisję Szmit złożył kolejny - o wstrzymanie prac do czasu uzyskania opinii rządu na temat projektu. Gdy to także okazało się nieskuteczne, poseł wystąpił z wnioskiem o przerwę w posiedzeniu do czasu zakończenia audytu w SKOK-ach i uzyskania informacji na ten temat od KNF. Także na ten wniosek komisja nie przystała. Ostatecznie posłowie zdecydowali w głosowaniu o powołaniu specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad projektem.

Czytaj więcej w Money.pl
Los SKOK-ów przesądzony. Wkrótce czekają je duże zmiany Mimo protestów Bronisław Komorowski podpisał kontrowersyjną ustawę.
Pożyczki bardziej bezpieczne. Tak chciało PO Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy przekazującej KNF kontrolę nad SKOK-ami.
KNF ma sposób na emerytury. Minister sceptyczny _ To pomysł na to, jak stworzyć zachętę do oszczędzania na starość, która z punktu widzenia budżetu nie jest dotkliwa _.
Tagi: kontrola skok-ów, skok-i, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz