Notowania

skrzypek
13.11.2009 16:16

Skrzypek: Inflacja jest pod kontrolą

Według szefa NBP, jej wzrost mogą spowodować podwyżki akcyzy i wzrost cen energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek podkreślam że inflacja w tej chwili nie stanowi dużego problemu w naszym kraju i jest pod kontrolą.

Zdaniem prezesa NBP, istnieje kilka czynników, które mogą spowodować wzrost inflacji. Wśród nich wymienił m.in. podwyżki akcyzy na papierosy, paliwo, a także wzrost cen energii.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

Skrzypek dodaje, że zbyt niska inflacja nie jest korzystna dla gospodarki.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

_ - Najważniejszym problemem, na który obecnie zwracamy uwagę, jest sytuacja fiskalna w Polsce _ - podkreślił.* *

W przyszłym roku inflacja w dół?

Z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, że w przyszłym roku można spodziewać się znacznego spadku inflacji. W połowie 2010 roku tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc._ _

_ - Zdecydowana większość składowych wskaźnika działa w kierunku ograniczenia tempa wzrostu cen. _- czytamy w komunikacie BIEC.

Według autorów raportu, tendencja ta może jednak szybko się odwrócić, jeśli w otoczeniu światowym pojawi się presja inflacyjna, związana z fazą ożywienia gospodarczego, której zazwyczaj towarzyszy wzrost cen surowców i stóp procentowych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu rocznym o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc. Ministerstwo Finansów przewidywało, że w październiku inflacja wyniosła w ujęciu rok do roku 3,1 proc. Inflacja we wrześniu w ujęciu rocznym wyniosła 3,4 proc.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: skrzypek, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz