Notowania

nbp
10.01.2008 13:13

Skrzypek: Inflacja nie wzrośnie do 4,5 proc.

W drugiej połowie roku tempo wzrostu cen zostanie zahamowane - uważa prezes NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Inflacja konsumencka nie powinna osiągnąć prognozowanego przez Ministerstwo Finansów poziomu 4,5% rok do roku, a w II połowie tego roku powinna zacząć już maleć tak, by w 2009-2010 roku ustabilizować się w pobliżu celu inflacyjnego wynoszącego 2,5%, - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Na początku tego tygodnia wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska zasugerowała, że inflacja może sięgnąć nawet - w najbardziej negatywnym scenariuszu - 4,5% w pierwszych miesiącach tego roku. Jej zdaniem, szczyt inflacji Polska osiągnie w I kwartale tego roku, a od II połowy roku rozpocznie się spadek tego wskaźnika - do ok. 2,5% w grudniu 2008 roku.

"Prognozy NBP mówią, że nie powinna ona przekroczyć poziomu 4,0%, ale są one obarczone ogromnym ryzykiem ze strony podażowej, czyli cen paliw i żywności" - potwierdza Skrzypek.

Październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego zakłada, że na koniec 2007 roku można oczekiwać inflacji poniżej lub w 2,5-proc. celu NBP. Jednak przedstawiciele banku centralnego, na czele z prezesem, oczekiwali znacznie wyższego poziomu tego wskaźnika.

W listopadzie 2007 roku inflacja konsumencka wyniosła 3,6% rok do roku. Resort finansów prognozuje, że w grudniu wzrosła do 4,0%. Szef NBP dodaje, że dotychczas szoki podażowe były neutralizowane przez silnego złotego, ale nie wiadomo, jak będzie w przyszłości.

"Ceny żywności w II połowie 2008 roku powinny spadać. Obniżać się będzie także ścieżka inflacji. Liczę, że lata 2009-2010 będą okresem stabilizacji inflacji wokół celu NBP" - powiedział Skrzypek.

Prezes NBP nie obawia się, że skok inflacji w I połowie tego roku przeszkodzi spełnieniu inflacyjnego kryterium konwergencji, ponieważ wzrost inflacji jest procesem globalnym.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: nbp, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz