Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
złoty
06.04.2009 09:05

Skrzypek ujawnia: Złoty osłabiał się przez opcje

Prezes NBP wierzy, że nasza waluta będzie się umacniać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

- _ Obserwowane w ostatnich dniach marca gwałtowne osłabienie polskiej waluty było spowodowane zamykaniem pozycji na opcjach walutowych, które dotyczyło znacznych kwot, jednak trend aprecjacyjny złotego nie został przełamany _- mówi prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

_ - Obecnie rynki są niestabilne. Mamy bardzo płytki rynek FX w Polsce i drobne transakcje mogą tutaj dokonać korekt, jeśli chodzi o kurs. Trend mam nadzieję jest bardziej stabilny _ - dodał.

W ocenie prezesa NBP konkluzja szczytu G20 może zmniejszyć awersję do ryzyka i korzystnie wpływać na kursy walut regionu.

_ - Na razie została dobrze przyjęta deklaracja G20, jeżeli ten proces się utrwali wzrośnie gotowość do ponoszenia ryzyka w imię osiągania większych korzyści ze strony inwestorów. To będzie działało korzystnie na rzecz naszego regionu _ - uważa Skrzypek.

INFLACJA ZMIERZA KU CELOWI

Zdaniem prezesa NBP wskaźnik inflacji nadal będzie zmierzał ku celowi RPP wynoszącemu 2,5 proc., podwyższony poziom obserwowany w ostatnich miesiącach związany był elementami, które nie zaburzają spadku wskaźnika.

_ - Na razie wszystkie czynniki, które podtrzymują inflację na wyższym poziomie były przewidywane jako elementy ryzyka i nie są związane z jakimiś nadzwyczajnymi sytuacjami _ - ocenia Skrzypek.

_ - Myślę, że nasza projekcja w dalszym ciągu jest aktualna, jeśli chodzi o przebieg inflacji, okaże się jednak czy różne czynniki ryzyka nie spowodują korekt _ - dodaje.

*3,5 proc. *o tyle według szacunków resortu finansów urosła inflacja w marcu w ujęciu rocznym. W miesięcznym zwiększyła się o 0,5 proc.

Centralna ścieżka projekcji inflacji NBP zakłada inflację w 2009 na 3,2 proc., w 2010 na 1,9 proc. i 0,9 proc. w 2011 roku.

Na początku lutego Skrzypek stwierdził, że inflacja może znaleźć się poniżej celu wynoszącego 2,5 proc. już w bieżącym roku.

OBNIŻKI STÓP NADAL NIEWYKLUCZONE

- _ Rada Polityki Pieniężnej nadal może obniżać stopy procentowe, cykl łagodzenia polityki monetarnej wciąż trwa - _ uważa Skrzypek.

_ - W naszym systemie komunikacyjnym nie zapowiadamy przyszłych działań, jeśli chodzi o politykę pieniężną. W przyszłości chcielibyśmy jednak zapowiadać przyszłą ścieżkę stóp procentowych, gdyż byłby to znacznie czytelniejszy sposób komunikowania się z rynkami finansowymi _ - dodał.

Część członków RPP w ostatnich medialnych wypowiedziach sugerowało, że Radaw kwietniu oraz maju może wstrzymać się z cięciem stóp procentowych.

DYNAMIKA PKB W 2009 ROKU POWINNA BYĆ DODATNIA

W ocenie prezesa NBP bilans ryzyk wskazuje, że dynamika PKB w 2009 roku może być niższa niż 1,1 proc., jednak powinna pozostać dodatnia.

_ - W ostatnie projekcji założyliśmy wzrost PKB na poziomie 1,1 proc., jednak mamy do czynienia z ryzykiem w dół. Może się okazać, że wzrost gospodarczy będzie nieco poniżej 1,1 proc. Duża jest tutaj rola polityki fiskalnej, ale także bardzo istotny jest wpływ sytuacji zewnętrznej, która niestety się pogarsza _ - powiedział Skrzypek.

GOSPODARKA POLSKA W RAPORTACH MONEY.PL
Kryzys w Polsce potrwa jeszcze rok. Co najmniej * Polska gospodarka wyjdzie na prostą najwcześniej na początku 2010 roku - wynika z ankiety *Money.pl.
Polska gospodarka stanęła w miejscu * W I kwartale PKB urośnie jedynie o 0,7 procent - wynika z analizy *Money.pl.
Gospodarki UE kurczą się. Polska jednym z wyjątków * Jak sprawdził *Money.pl produkcja przemysłowa w UE stopniała o 11,5 proc.

_ - Cały czas liczę na wzrost gospodarczy w tym roku, są na to ogromne szanse, ale wymaga to zintensyfikowanej pracy po stronie monetarnej, fiskalnej oraz regulacyjnej. Również istotne będą odpowiednie zachowania podmiotów rynkowych _ - dodał.

Ścieżka centralna projekcji inflacji NBP zakłada wzrost PKB w 2009 r. na 1,1 proc, w 2010 na 2,2 proc. i 3,7 proc. w 2011 roku.

Rząd przygotowując harmonogram tegorocznego budżetu oparł go na prognozie dynamiki wzrostu PKB wynoszącej 1,7 proc.

RAPORT BISE NADAL AKTUALNY W KWESTII ERM2

Zawarte w raporcie BISE rekomendacje związane z procesem przyjmowania euro są nadal aktualne.

_ - W kwestii ERM2 nie ma żadnych nowych danych, które zmieniałoby stanowisko NBP zawarte m.in. w raporcie BISE _ - powiedział Skrzypek.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek i minister finansów Jacek Rostowski są zgodni, że aby wejść do mechanizmu ERM2 należy osiągnąć porozumienie polityczne, co jest także podkreślane w komunikatach po posiedzeniach RPP, oraz ustabilizować sytuację na rynku walutowym.

Jednocześnie NBP deklaruje gotowość rozpoczęcia razem z resortem finansów rozmów z EBC w sprawie wejścia do mechanizmu ERM2.

Wśród najistotniejszych konkluzji raportu NBP o euro dotyczących ERM2 jest ocena, że rok 2009 nie sprzyja wejściu do mechanizmu ERM2 gdyż istnieje duże ryzyko niewypełnienia kryterium kursowego.

Tagi: złoty, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz