Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wichury
16.03.2014 17:42

Skutki wichur i nawałnic. Przybywa Polaków bez prądu

Awarie są usuwane w 12 województwach - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Prognozy pogody nie są optymistyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)
Akcja strażaków w Grodźcu na Śląsku

55 tysięcy gospodarstw w całym kraju nie ma prądu - podało wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak mówi Emilia Wieremczuk, dyżurna RCB, awarie są usuwane w 12 województwach.

aktualizacja 21:35

Jeszcze nie udało się usunąć wszystkich awarii po wczorajszych nawałnicach, a dziś doszło do kolejnych, wywołanych silnym wiatrem awarii.

_ - Najwięcej awarii jest w województwie śląskim. Bez prądu jest tam ponad 28 tysięcy odbiorców. W Małopolsce to kolejnych 12 tysięcy osób, a na Dolnym Śląsku około 5600 odbiorców - _ relacjonowała wieczorem Wieremczuk.

Bez prądu pozostaje także ponad 2100 gospodarstw w województwie łódzkim, ponad 1400 w opolskim, po tysiąc gospodarstw domowych w województwach wielkopolskim i warmińsko-mazurskim i ośmiuset odbiorców na Mazowszu. W wyniku wichur niegroźnie poszkodowana została jedna osoba w województwie łódzkim. Na samochód spadł konar i jedna osoba odniosła lekkie obrażenia. Jak dodaje dyżurna RCB, pogoda nie pomaga w usuwaniu awarii.

Po południu - jak zapewniało RCB - większość wczorajszych awarii miała być usunięta w ciągu doby. Ale pogoda pokrzyżowała te plany. Silnie wiać może dziś jeszcze w Lubuskiem, Wielkopolskiem, Dolnośląskiem, Opolskiem i w Łódzkiem. Porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 90 km/h.

Rzecznik Komendanta Głównego Straży - Paweł Frątczak - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zgłoszeń o szkodach jest wciąż bardzo wiele. Tylko wczoraj w związku z wichurami, które przechodziły nad północną i centralną Polską, Straż Pożarna interweniowała prawie 3200 razy.

Najwięcej interwencji było na Mazowszu, w województwie łódzkim, Kujawsko-pomorskim i Warmińsko-mazurskim. Strażacy usuwali z dróg i ulic tysiące połamanych drzew i konarów, oraz zabezpieczali zerwane dachy. Według wstępnych szacunków w całym kraju wiatr uszkodził ponad 300 dachów na budynkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie sprzątanie w Tatrach. Oto bilans strat Synoptycy uspokajają. W nocy i jutro pogoda powinna być bardziej łaskawa. Wiatr w porywach może osiągnąć maksymalnie 80 km/h.
Wichury spustoszyły Europę. Oto bilans strat W Walencji, gdzie wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km na godzinę pozrywał ceramiczne płytki z fasady Pałacu Sztuki, obiekt zamknięto do odwołania.
Tagi: wichury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz