Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słabe nastroje w USA. Mają dość świętowania

0
Podziel się:

Komentatorzy przypominają, że bezrobocie utrzymuje się na poziomie ponad 9 procent i według ostatnich prognoz prawdopodobnie nie zmniejszy się w najbliższych latach.

Słabe nastroje w USA. Mają dość świętowania
(sidewalk flying/CC/Flickr)

W przypadający wczoraj w USA Labour Day, czyli Święto Pracy, amerykański świat pracy nie bardzo ma co świętować - to dominujący ton komentarzy w mediach za Oceanem.

Wszyscy przypominali, że bezrobocie utrzymuje się na poziomie ponad 9 procent i według ostatnich prognoz prawdopodobnie nie zmniejszy się w najbliższych latach. Od wielu lat średnie płace realne nie wzrastają, związki zawodowe słabną, a prezydent, na którego liczono, że poprawi sytuację pracowników, prowadzi politykę sprzyjającą Wall Street i całemu wielkiemu biznesowi.

_ - Weszliśmy w długi okres druzgocącego bezrobocia i presji na obniżanie płac, co może przekształcić ekonomiczny i polityczny pejzaż kraju. Nie jest jasne, czy prezydent Barack Obama albo jego republikańscy krytycy naprawdę wiedzą, jak przyspieszyć tworzenie nowych miejsc pracy _ - napisał we wczorajszym _ Washington Post _ czołowy publicysta ekonomiczny Robert Samuelson.

_ - Być może Święto Pracy powinno być dniem refleksji nad tym, jak wielu Amerykanów chce pracować, ale nie może znaleźć zatrudnienia. Może powinien to być dzień pochodów bezrobotnych, żeby przypomniano nam o godności pracy i zniewadze, jaką jest jej brak _ - czytamy we wczorajszym artykule redakcyjnym w _ New York Timesie _.

Oficjalnie 14 milionów Amerykanów jest bezrobotnych, ale od kryzysu i recesji w latach 2007-2009 mniej więcej drugie tyle pracuje w niepełnym wymiarze godzin albo na nowych stanowiskach, gdzie zarabiają znacznie mniej niż poprzednio.

Znany lewicujący publicysta i ekspert Brookings Institution E.J. Dionne zwraca uwagę na kulturowy wymiar obecnego kryzysu na rynku pracy.

_ - Poradźmy sobie jakoś z tym i przemianujmy to święto na "Dzień Kapitału". Może i wciąż obchodzimy Święto Pracy, ale nasza kultura przestała honorować pracowników jako prawdziwych twórców dobrobytu i ich uczciwy wysiłek - co dziś brzmi staroświecko - jako coś wartego szacunku _ - pisze E.J. Dionne w _ Washington Post _.

Związki zawodowe tracą pole w ostatnich latach. W kilku północnych stanach, jak Ohio i Wisconsin, republikańscy gubernatorzy i ustawodawcy ograniczyli prawa związków pracowników sektora publicznego do negocjowania układów zbiorowych.

Szefowie centrali związkowej AFL-CIO są rozczarowani polityką Obamy, który obiecywał w kampanii wyborczej wzmocnienie związków, ale okazał się bezsilny w konfrontacji z GOP w tej sprawie.

Labour Day zaczęto obchodzić dla upamiętnienia strajku w zakładach Pullmana w 1894 r., krwawo stłumionego przez policję. Obecnie jednak święto, obchodzone tradycyjnie w pierwszy poniedziałek września, jest dla Amerykanów przede wszystkim okazją do wyjazdów za miasto na długi weekend i kojarzy się głównie z końcem letniego sezonu wakacyjnego.

Czytaj więcej o aktualnych problemach amerykańskiej gospodarki
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t36613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;maja;powody;bac;sie;o;prace,159,0,902303.html) Amerykanie mają powody bać się o pracę W sierpniu miało przybyć 68 tys. nowych miejsc pracy. Zatrudnienie jednak się nie zwiększyło.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t36612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ameryce;grozi;szybki;nawrot;recesji,48,0,869936.html) Ameryce grozi szybki nawrót recesji? W czerwcu w gospodarce amerykańskiej przybyło zdecydowanie mniej miejsc pracy niż się spodziewano. To spotkało się z nerwową reakcją inwestorów na Wall Street.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t124008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/gpw;dane;z;usa;zaskoczyly;inwestorow,178,0,844210.html) GPW: Dane z USA zaskoczyły inwestorów Zdecydowanie gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy wyraźnie zaniepokoiły inwestorów giełdowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)