Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląs: bezrobotni dostaną po 21 tys. zł na nowe firmy

0
Podziel się:

Nabór do nowego projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ma ruszyć na przełomie sierpnia i września.

Śląs: bezrobotni dostaną po 21 tys. zł na nowe firmy
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Po ok. 21 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej dostanie 1277 bezrobotnych osób z woj. śląskiego. Nabór do nowego projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP) pod hasłem _ Kierunek Przedsiębiorczość _ ma ruszyć na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformowała rzeczniczka WUP Paulina Cius, prowadzony przy współpracy z 30 urzędami pracy z regionu nowy projekt ma zmierzać do przekazania osobom bezrobotnym dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej.

_ - Bezzwrotne dotacje na otworzenie własnego biznesu należą do najbardziej efektywnych form aktywizacji osób bezrobotnych. Jednocześnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa _ - wskazała Cius.

Przypomniała, że w ramach dotychczasowych środków unijnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013), dzięki dotacjom z puli na rozwój przedsiębiorczości powstało ponad 1,8 tys. nowych firm. Z kolei z puli na podnoszenie aktywności bezrobotnych dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej dostało ponad 12 tys. osób.

_ - Fundusze z budżetu na lata 2007-2013 powoli się wyczerpują. Statystyki pokazują natomiast, że chętnych do bycia na swoim w naszym regionie jest znacznie więcej, co przewyższa możliwości finansowe urzędów pracy _ - wskazała Cius.

Zapotrzebowanie to, choć w części, ma pokryć projekt _ Kierunek Przedsiębiorczość _. Uczestniczyć w nim ma 1550 bezrobotnych, zarejestrowanych na terenie województwa. Wszyscy będą mogli liczyć na opracowanie Indywidualnego Planu Działania oraz dobranie szkoleń związanych z przygotowaniem do prowadzenia działalności. Ostatnim etapem będzie złożenie biznesplanu, po którego ocenie kwoty ok. 21 tys. zł na rozpoczęcie działalności w wysokości otrzyma 1277 osób.

W projekcie przewidziano udział co najmniej 45 proc. kobiet oraz 20 proc. osób do 30 roku życia. Planowany termin rozpoczęcia naboru chętnych to przełom sierpnia i września. Liderem projektu będzie katowicki WUP. Aby ułatwić chętnym bezpośredni dostęp, proces rekrutacji i naboru dokumentów będzie odbywał się bezpośrednio w powiatowych urzędach pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister ujawnia, kogo nie obejmą cięcia Szef resortu pracy i polityki społecznej, skomentował zapowiedzi premiera o zwiększeniu deficytu budżetowego o 16 miliardów złotych oraz dodatkowych 8,5 miliarda cięć w wydatkach.
OECD: w Polsce bezrobocie będzie rosło Raport organizacji mówi, że stopa bezrobocia szczególnie wśród młodzieży będzie biła kolejne rekordy.
Rostowski chce oszczędzać na bezrobotnych. Ma rację Co roku na szkolenia i szukanie pracy dla bezrobotnych wydajemy miliardy złotych. Część tych pieniędzy wyrzucana jest w błoto.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)