Notowania

remont dróg
29.12.2012 08:47

Śląskie: Te drogi zostaną przebudowane. Pieniądze pójdą z budżetu

Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 60 wniosków, jednak nie dla wszystkich starczy pieniędzy. Na remont pójdzie ponad 30 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szelag/Reporter)

Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową złożonych przez samorządy wniosków o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w regionie w 2013 r. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 60 wniosków, jednak nie dla wszystkich starczy pieniędzy.

Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów, później do 30 procent. W tym roku przywrócono możliwość finansowania połowy kosztów przedsięwzięcia.

W obecnej edycji programu na woj. śląskie przypada maksymalnie ponad 34,4 mln zł. To połowa kwoty, na jaką pierwotnie liczyło województwo. Pierwszą listę rankingową wniosków ogłoszono w ostatnim dniu października; teraz wojewoda - po naborze uzupełniającym - zatwierdził uzupełnioną listę, z uwzględnieniem możliwości finansowania połowy kosztów.

Wśród 60 wniosków, które poddano ocenie, 24 dotyczą dróg powiatowych, a 36 gminnych. Łącznie chodzi o 71,9 km dróg (ponad 37,2 km powiatowych i ponad 34,6 km gminnych), na których przebudowę i modernizację samorządy przeznaczają blisko 90 mln zł. Łączna wnioskowana dotacja z programu to 76,9 mln zł, a więc o ponad połowę więcej od dostępnych środków. Ponad 42,5 mln zł to wnioskowana dotacja na drogi powiatowe, a 34,4 mln zł na gminne.

Na czele zatwierdzonej w ostatnich dniach grudnia listy rankingowej są powiaty: lubliniecki, częstochowski, wodzisławski, będziński i pszczyński oraz powiat grodzki Częstochowa, a wśród gmin: Gierałtowice, Olsztyn k. Częstochowy, Radzionków, Kozy, Ożarowice i Racibórz.

Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wstępna uzupełniona lista rankingowa nie uwzględnia zastrzeżeń zarówno do oceny formalnej, jak i merytorycznej, złożonych przez wnioskodawców we wrześniowym naborze. Zastrzeżenie te będą uwzględnione na ostatecznej liście rankingowej, ogłoszonej najpóźniej 15 stycznia przyszłego roku.

Do 7 stycznia wnioskodawcy, którzy złożyli nowe wnioski w naborze uzupełniającym, mogą składać zastrzeżenia do wyników oceny formalnej i merytorycznej.

Na 2012 rok w woj. śląskim na _ schetynówki _ podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Złożono 78 wniosków, a dofinansowanie dostały 23 projekty (niespełna 30 proc. wniosków). Przebudowa i modernizacja objęła 20,5 km dróg powiatowych (10 projektów na kwotę ponad 7,8 mln zł) i 20,7 km dróg gminnych (13 projektów na kwotę ponad 6 mln zł).

W tym roku przy wsparciu środków z programu w woj. śląskim przebudowywane były m.in. drogi w powiatach: częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwicki, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i będzińskim, a także w gminach Olsztyn, Milówka, Węgierska Górka, Ciasna, Koziegłowy i Istebna.

Na realizację programu _ schetynówek _ w całym kraju w latach 2012-2015 budżet państwa ma przeznaczyć w sumie 2,7 mld zł, z czego 200 mln zł to wydatki roku 2012. Na 2013 rok w projekcie przewidziano 500 mln zł, a w dwóch kolejnych latach po 1 mld zł, przy czym od 2013 roku dofinansowanie ma być na poziomie do 50 procent kosztów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wiedzą, jak remontować. By nie płacić kary Spółka zarządzająca odcinkiem autostrady A4 nie wie, jak remontować drogi, by nie narazić się na kary.
Powalczą o unijną kasę na przebudowę obwodnicy Do końca marca samorząd Krosna musi przygotować wszystkie wymagane dokumenty, związane z tą inwestycją, m.in. pozwolenie na budowę.
Przebudowa "jedynki". Pierwsze utrudnienia Utrudnienia związane są z przebudową ponad 6 km drogi krajowej nr 1 w Tychach.
Tagi: remont dróg, drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz