Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD chce kontroli Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Bo finansują Caritas?

0
Podziel się:

Firma - według rzecznika SLD Dariusza Jońskiego- przekazała do organizacji około 200 tys. zł.

SLD chce kontroli Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Bo finansują Caritas?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFemTSqd

Partia chce, żeby NIK skontrolował wydatki państwowej spółki, ponieważ zarzuca jej, że przekazuje ona pieniądze na Caritas i tym samym - według SLD - finansuje Kościół katolicki.

_ - Polskie Sieci Elektroenergetyczne, spółka skarbu państwa zdominowana w dużej mierze przez polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, przekazuje znaczne kwoty na polski Kościół _ - mówił na konferencji prasowej Dariusz Joński, rzecznik SLD.

Jego zdaniem w ten sposób spółka próbuje zyskać przychylność mieszkańców regionów, na których ma stanąć infrastruktura połączenia elektroenergetycznego Polski z Litwą, budowana przez PSE. _ - Zarząd spółki ma problem z mieszkańcami Suwalszczyzny, którzy nie chcą tego mostu elektroenergetycznego. I dlatego zarząd spółki wpadł na pomysł, że przekaże pieniądze na Caritas, który jest instytucją kościelną. Caritas ma w zamian lobbować i przekonywać mieszkańców do planów spółki _ - dowodził Joński.

bFemTSqf

Spółka - według niego - przekazała do Caritasu około 200 tys. zł. _ - Ale nie są to jedyne wydatki. Zamawiane są msze w intencji spółki, na które muszą chodzić jej pracownicy. Co więcej okazuje się, że jeden z księży wysłał pismo do spółki o przekazanie darowizny na zakup parametrów liturgicznych (naczynia i szaty liturgiczne-PAP) i zarząd spółki przychylił się do tej prośby, dając mu pieniądze. To niedopuszczalne. Spółka, która odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne polskiego państwa, powinna inwestować pieniądze w powierzone jej zadania, a nie w Kościół _ - podkreślił rzecznik Sojuszu.

Dlatego SLD skierowało wniosek do NIK o zbadanie celowości wydatków z kasy PSE. Caritas Polska to katolicka organizacja charytatywna nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski. Caritas Polska ma swoje oddziały regionalne. W diecezjach jest ich w sumie 44. Na razie nie udało się uzyskać stanowiska PSE.

Czytaj więcej w Money.pl

bFemTSqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)