Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD nie wyklucza zmian w prywatyzacji PKP i PGNiG

0
Podziel się:

Przyjęta przez rząd strategia prywatyzacji PGNiG zakłada, że do końca tego roku z firmy tej zostaną wydzielone 4 spółki dystrybucyjne i jedna poszukiwawczo-produkcyjna.

SLD nie wyklucza, że zmieni program prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
- powiedział w czwartek na seminarium prywatyzacyjnym członek SLD Wiesław Kaczmarek.

'Nie wiem czy zastępowanie jednego monopolu krajowego czterema monopolami regionalnymi jest dobrym pomysłem' - powiedział Kaczmarek o aktualnym programie prywatyzacji PGNiG.

Przyjęta przez rząd strategia prywatyzacji PGNiG zakłada, że do końca tego roku z firmy tej zostaną wydzielone 4 spółki dystrybucyjne i jedna poszukiwawczo-produkcyjna.

Kaczmarek, który po ewentualnych zwycięskich dla SLD wyborach typowany jest na ministra Skarbu Państwa w nowym rządzie, powiedział, że uważa, iż rząd przyjął zły model prywatyzacji PKP.

'Z tego co wiem, PKP będą prywatyzowane zgodnie z modelem brytyjskim. Podczas mojej ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii ostrzegano mnie przed takim sposobem prywatyzacji' - powiedział Kaczmarek.

'Powiedziano mi, żeby unikać tego sposobu prywatyzacji gdyż to może się skończyć plajtą' - dodał.

Rządowy program restrukturyzacji i prywatyzacji zakłada wydzielenie z PKP spółek zajmujących się poszczególnymi rodzajami działalności (np. PKP Cargo i PKP Przewozy Regionalne) i powstanie holdingu.

Zgodnie z programem restrukturyzacji PKP, jedynie spółka Polskie Linie Kolejowe, do której należeć ma infrastruktura związana z przewozami, nie będzie prywatyzowana.

Poseł powiedział również, że SLD przewiduje możliwość fuzji Ruchu SA z Totalizatorem Sportowym.

'Dobrze by było połączyć np. Ruch z Totalizatorem, bo tak się dzieje na świecie' - powiedział Kaczmarek.

'Może to być jedna z metod rozwoju Totalizatora' - dodał.

Kaczmarek skrytykował również próbę sprzedaży 10 proc. akcji KGHM. Minister skarbu do końca września ma zdecydować o sprzedaży 10 proc. akcji tej spółki. Poseł powiedział, że przewiduje możliwość połączenia Elektrowni Turoszów z KGHM Polska Miedź.

'Wiadomo, że za 10 do 15 lat elektrownia Turoszów będzie musiała być zamknięta, gdyż skończą się tam złoża węgla brunatnego' - powiedział Kaczmarek.

Zdaniem posła w pierwszym etapie restrukturyzacji elektrownię Turoszów należałoby połączyć z zakładami dystrybucyjnymi, a następnie z KGHM.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)