Notowania

Jarosław Kaczyński
14.12.2013 14:24

SLD poparło Schulza jako kandydata Partii Europejskich Socjalistów na szefa KE

Przewodniczący SLD Leszek Miller nazwał Schulza przyjacielem Polski i socjaldemokracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Uczestnicy trwającej w Sosnowcu Konwencji Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej przez aklamację udzielili rekomendacji kandydatowi Partii Europejskich Socjalistów Martinowi Schulzowi na stanowisko szefa Komisji Europejskiej w następnej kadencji KE.

Na początku listopada takiego poparcia obecnemu szefowi europarlamentu udzieliła na następną kadencję KE obejmującą lata 2014-2019 Partia Europejskich Socjalistów (PES), która zrzesza formacje lewicowe z całej Europy.

- _ Obywatele nie oczekują, że zrobimy ich milionerami, ale że zagwarantujemy im przyzwoite życie - będą mieć 8-godzinną pracę i dość pieniędzy, by żyć godnie _ - powiedział Schulz podczas swojego wystąpienia. Dodał, że widzi Polskę jako część Unii Europejskiej, która będzie w stanie zapewnić taki dobrobyt swoim obywatelom.

Krytykował spekulację i apelował o obronę tradycyjnego systemu ekonomicznego i przemysłu w Europie, wskazując, że nie może ona być jedynie biurem projektowym i bankiem, podczas gdy produkcja koncentruje się w innych częściach świata. Zwrócił uwagę na wysokie bezrobocie wśród młodych. - _ Jesteśmy najbogatszym kontynentem na świecie i nie ma tu pracy dla młodych - to niedopuszczalne _ - mówił.

Wskazywał na potrzebę społecznej sprawiedliwości niezbędnej dla poprawy warunków życia obywateli. Nawiązując do hasła, pod jakim odbywa się konwencja SLD - _ Kurs na zmianę _, Martin Schulz powiedział: _ Tego właśnie chcę - kursu na zmianę. Tutaj to wasze zadanie, w Europie to moje zadanie, ale mogę to zrobić w Europie tylko z wami, z waszym poparciem _ - podkreślił.

- _ Europa miała okropną przeszłość, często z powodu mojego kraju, a wy jako polski naród najbardziej cierpieliście _ - przyznał. Wskazując na młodzież powiedział: _ Patrzę na przyszłość tych ludzi i na przyszłość ich dzieci, na sprawiedliwość społeczną w zjednoczonej wolnej i demokratycznej Europie _ - podsumował.

Przewodniczący SLD Leszek Miller nazwał Schulza _ przyjacielem Polski i socjaldemokracji _. Podkreślał, że zabiegał on na forum UE o rozwiązania korzystne z punktu widzenia Polski, m.in. w związku z nową perspektywą finansową.

W swoim wystąpieniu Miller opowiedział się za silniejszą integracją europejską - powstaniem _ federalnej Europy _, która powinna prowadzić wspólną politykę gospodarczą, zagraniczną, przemysłową, badań i rozwoju.

- _ Chcemy Europy, która pracuje na zyski swoich obywateli, a nie banków i rynków finansowych, Europy, która skutecznie walczy z bezrobociem wśród młodych, popiera równe prawa kobiet i mężczyzn, Europy ze wspólną polityką zagraniczną, stojącą na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Domagamy się pogłębienia integracji europejskiej - Europy, która gwarantuje minimalne standardy i gwarantuje prawa socjalne, płace i prawa pracownicze _ - powiedział.

- _ Kochamy Polskę i wiemy, że bycie Polakiem oznacza bycie Europejczykiem _ - mówił Miller, podkreślając jednocześnie, że pożądanym kierunkiem w Europie jest _ stworzenie tożsamości europejskiej, tożsamości narodu europejskiego _.

- _ Nie pytajmy, co Europa może zrobić dla nas, pytajmy, co my możemy zrobić dla Europy _ - apelował, podkreślając, że Polska nie przystąpiła do Unii tylko dla _ chwilowego interesu _.

Mówiąc o sytuacji na Ukrainie życzył jej powodzenia w drodze na Zachód, zachęcał wszystkie strony do podtrzymania dialogu. Ocenił, że klucz do europejskiej przyszłości Ukrainy leży w Kijowie, ale i w Europie. - _ Europa musi zdawać sobie sprawę, że jeśli ma miliardy na ratowanie skorumpowanych systemów finansowych, musi mieć środki na potrzeby Ukrainy. Same ładne słowa mówienie i o wartościach, i programach nie wystarczą _ - ocenił Miller.

Przewodniczący SLD przypomniał, że w maju przyszłego roku minie 10 lat od wejścia Polski do wspólnej Europy. - _ Wtedy Europa powiedziała jej tak, a my tak Europie. Naszym przeciwnikiem była nie tylko ksenofobiczna prawica, przeciwnicy Europy byli także w Polsce. Nie zniknęli, byli wczoraj na marszu Jarosława Kaczyńskiego. Nieśli transparenty "Koncentrazion lager Europa". To skandal - coś, co uwłacza pamięci wszystkich ofiar wojny światowej, które zginęły nie tylko w obozach koncentracyjnych. Albo jesteście za Europą albo nie, ale nie jeździjcie do Kijowa i nie zachęcajcie do wstępowania do UE skoro uważacie, że to jeden wielki obóz koncentracyjny. Nie występujcie na tle błękitnej flagi ze złotymi gwiazdami, jeśli uważacie ją za szmatę - jak mówi wasza posłanka _ - powiedział, zwracając się w ten sposób do uczestników piątkowego marszu w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Martin Schulz na konwencji krajowej SLD Politycy Sojuszu zwrócą się do Szefa Parlamentu Europejskiego, by zaangażował się w mediacje między Ukrainą a Unią.
Miller ma plan dla Ukrainy w Unii - _ My Polacy możemy spełnić bardzo ważną rolę w realizacji europejskich zamierzeń naszych wschodnich sąsiadów _ - przekonywał dziś Leszek Miller.
SLD krytycznie o planie gospodarczym Tuska Opiera się on między innymi na czterystu miliardach złotych, pochodzących z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz