Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD wskazuje największe porażki rządu

0
Podziel się:

Dwa miliony polskich rodzin, które wpadły w ubóstwo, problemy w służbie
zdrowia i korupcja - to według Leszka Millera największe klęski rządu w 2013 roku.

SLD wskazuje największe porażki rządu
(PAP/Jakub Kamiński)

Dwa miliony polskich rodzin, które wpadły w ubóstwo, problemy w służbie zdrowia i korupcja - to według szefa SLD Leszka Millera największe porażki rządu w 2013 roku. Za sukces gabinetu PO-PSL uznał z kolei skuteczne negocjacje w sprawie nowego budżetu UE.

_ - Najwięcej zmartwień i zgryzot polskim rodzinom przysporzyła (w 2013 roku) przede wszystkim ochrona zdrowia. Mijający rok zaczął się problemami w ochronie zdrowia i kończy się tymi problemami. Niestety rządowi ani ministrowi zdrowia nie udało się przezwyciężyć licznych kłopotów _ - powiedział Miller na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef SLD przywołał dane z raportu ONZ, według którego Polska znajduje się na 87. miejscu - jeśli chodzi o opiekę nad ludźmi starszymi. _ To jest sytuacja tragiczna _ - podkreślił.

Jak wskazał, kolejną porażką rządu w 2013 roku są rosnące dysproporcje w położeniu polskich rodzin. _ Dwa miliony polskich rodzin obsunęło się w strefę ubóstwa _ - zaznaczył Miller.

_ Trzecia kwestia, to rosnące dysproporcje wśród regionów. Wielkie aglomeracje rozwijają się bez większych problemów, ale mniejsze środowiska, zwłaszcza byłe miasta wojewódzkie, bardzo wyraźnie odstają _ - wyliczał szef Sojuszu. Przypomniał, że SLD proponuje powrót do dawnych 49 województw.

Zdaniem Millera wielką porażką rządu w 2013 roku były też zjawiska korupcyjne, m.in. afera z przetargami informatycznymi. _ W opinii SLD powinno powołać się sejmową komisję śledczą, która zbadałaby tę sprawę _ - podkreślił.

Szef SLD uważa, że _ na pierwszym miejscu _ wśród sukcesów rządu w 2013 roku, jest pozyskanie z Unii _ poważnych środków służących rozwojowi _ - czyli pieniędzy dla Polski z budżetu UE na lata 2014-2020. _ Z niecierpliwością oczekujemy na przejrzystą strategię zagospodarowania tych środków, niepokoi nas to, że premier wiąże wielkie nadzieje z tymi pieniędzmi, zapominając, że aby je zagospodarować, trzeba mieć wkład własny _ - zaznaczył szef Sojuszu.

Wśród pozytywów w 2013 roku wymienił też rosnące znaczenie związków zawodowych. _ Pojawia się partner, który jest przygotowany do społecznego dialogu i jest przekonany o swojej sile _ - podkreślił Miller.

Z kolei wśród sukcesów SLD wymienił m.in. obronę ogrodów działkowych przed likwidacją.

Zdaniem sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego rok 2013 był dobrym rokiem dla jego partii. _ Utrwaliliśmy stabilną pozycję na polskiej scenie politycznej, wszystkie sondaże wskazują, że SLD rośnie w siłę SLD bez reszty lewicy znaczy wiele, reszta lewicy bez SLD nie znaczy nic _ - podkreślił.

Gawkowski zapowiedział, że rok 2014 będzie dla SLD _ rokiem Unii Europejskiej, rokiem zjednoczonej Europy _. Zapowiedział też, że Sojusz rozpoczyna przygotowania do eurowyborów i wyborów samorządowych. Jak dodał, politycy Sojuszu w styczniu ruszą _ w wielką trasę _ po Polsce.

Na początku konferencji Miller, w imieniu swojej partii, złożył kondolencje rodzinom ofiar zamachów terrorystycznych w Wołgogradzie na południu Rosji. _ W imieniu Sojuszu pragnę przekazać serdeczne wyrazy współczucia wszystkim rodzinom ofiar terrorystycznego zamachu w Wołgogradzie. Mamy nadzieję, że władze rosyjskie uporają się z tym potwornym zagrożeniem. Oczekujemy, że polskie władze będą się solidaryzować ze wszystkimi działaniami, które rząd rosyjski podejmuje w kwestii zwalczania terroryzmu _ - powiedział Miller. Jak podkreślił, _ nie ma terroryzmu dobrego i złego, jest zawsze zły _.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller apeluje do nowych ministrów. O co? _ - Liczymy na to, że oprócz realizacji programu rządowego, nowi ministrowie będą skorzy do nawiązania dialogu z opozycją _- powiedział szef SLD.
Rząd Donalda Tuska na półmetku. Czas na podsumowanie Politycy PO chwalą się reformą emerytur i inwestycjami. Skrajna niekompetencja i celebryctwo - atakuje opozycja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)