Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD zapowiada maraton ekonomicznych debat

0
Podziel się:

- W kryzysie trzeba się koncentrować na gospodarce - przekonuje Leszek Miller.

SLD zapowiada maraton ekonomicznych debat
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD w najbliższym czasie planuje cykl spotkań i debat na temat gospodarki i finansów, w których mają wziąć udział m.in. prezes NBP Marek Belka i b. wicepremier, minister finansów Grzegorz Kołodko. W kryzysie trzeba się koncentrować na gospodarce - przekonuje Leszek Miller.

_ - Uważamy, że w polskiej gospodarce nie dzieje się dobrze - mamy gasnącą tendencję wzrostu gospodarczego, zmniejszenie wolumenu inwestycji, rosnące bezrobocie, duży procent bankructw i upadku firm z powodu zatorów finansowych. Gorsza gospodarka równa się gorszemu położeniu obywateli RP, uważamy więc, że na tym się trzeba koncentrować _ - podkreślił w rozmowie szef Sojuszu Leszek Miller.

W jego ocenie rząd Donalda Tuska nie radzi sobie z kryzysem, czego dowodem jest choćby projekt przyszłorocznego budżetu. _ Jest budżet stagnacyjny. Jeżeli planuje się tylko 2 proc. wzrostu PKB, to tego rodzaju wzrost mogą mieć kraje bogate, a dla biednych, takich jak nasz, jest to stanowczo za mało. My, żeby rozwijać się, gonić najwyżej rozwinięte kraje Zachodu, musimy rozwijać się co najmniej na poziomie 5 proc. PKB _ - uważa lider SLD.

Stąd - jak wyjaśnił - ofensywa programowa Sojuszu. _ Ciężko pracowaliśmy nad rozmaitymi rozwiązaniami, teraz chcemy je zaprezentować _ - zaznaczył Miller.

W najbliższą sobotę klub SLD spotka się w Sejmie z b. wicepremierem i szefem resortu finansów, prof. Grzegorzem Kołodką.

Według rzecznika Sojuszu Dariusza Jońskiego, temat spotkania to _ dokąd zmierza świat i Polska? _. _ Będzie to w formie dyskusji i debaty. Prof. Kołodko niewątpliwie odniesie się również do piątkowego tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska. Nie chcemy czekać i już następnego dnia po expose od razu damy naszą odpowiedź na wystąpienie szefa rządu _ - podkreślił Joński.

We wtorek z kolei klub SLD spotka się w Sejmie z szefem NBP prof. Markiem Belką. _ Spodziewamy się, że prof. Belka przedłoży nam informację o polityce pieniężnej, o sytuacji finansów, widzianą oczami NBP, i o ogólnych tendencjach, które dzisiaj zachodzą w Polsce i w Europie _ - powiedział Miller.

Oprócz spotkań z profesorami Kołodką i Belką, SLD ma zamiar w najbliższą niedzielę przedstawić w Łodzi pomysły na walkę z bezrobociem. _ Skoro Donald Tusk chce przedstawić swoje propozycje dotyczące rynku pracy i walki z bezrobociem w piątek, to nasza odpowiedź będzie w niedzielę _ - podkreślił Joński.

Politycy Sojuszu opracowali raport dotyczący wykorzystania środków z Funduszu Pracy. Według rzecznika Sojuszu dokument pokazuje, jak marnotrawią te pieniądze urzędy pracy. _ Mówimy tutaj o szkoleniach, o dofinansowaniu działalności gospodarczej, czy tworzenia nowych miejsc pracy. Pokażemy, jak wygląda efektywność tego wszystkiego, a jest ona bardzo niska _ - powiedział Joński.

Jego zdaniem SLD ma lepsze recepty na walkę z bezrobociem. _ Będziemy proponowali między innymi dofinansowanie do miejsca pracy oraz szkolenia, ale pod konkretne zapotrzebowanie na rynku pracy, nie tak jak to organizują dziś urzędy pracy, na potęgę szkoląc ludzi z różnych zawodów, dla których nie ma później pracy _ - zaznaczył poseł Sojuszu. W następną niedzielę w Warszawie zaprezentowany ma być z kolei program SLD dla rolnictwa.

W połowie września Sojusz przedstawił nowy program gospodarczy pt. _ Nowa strategia dla Polski - rozwój zamiast stagnacji _, a w czwartek złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o PIT, który przewiduje przywrócenie trzeciej, 40-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających.

W ostatni piątek Rada Strategii Programowej SLD zorganizowała w Sejmie debatę z udziałem ekspertów i ministra finansów Jacka Rostowskiego zatytułowaną _ Odeprzeć kryzys, dogonić czas _.

Czytaj więcej w Money.pl
Oleksy zakończył ekonomiczną debatę SLD. Oto wnioski - _ Polska nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym _ - powiedział szef SLD.
Dlaczego Rostowski nie pobudza gospodarki? Pomysły są Rząd już nie ma monopolu na sposoby walki z kryzysem. Ofensywa opozycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)