Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacja: Każde państwo odpowiada za własne długi

0
Podziel się:

W kraju nadal nie ma zgody co do zwiększenia funduszu stabilizowania euro EFSF.

Słowacja: Każde państwo odpowiada za własne długi
(iandanielbrown/CC/Flickr)

W opublikowanym dziś wywiadzie przywódca współtworzącej słowacką koalicję rządową liberalnej partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik odrzucił polityczny kompromis, który ma umożliwić zatwierdzenie przez Słowację zwiększenia funduszu stabilizowania euro EFSF.

_ - Chcemy chronić pieniądze słowackich podatników. Gdyby miał to być model (wsparcia zadłużonych państw strefy euro), w którym słowaccy podatnicy nie musieliby niczego płacić, byłby on dla nas do zaakceptowania. Otrzymałem propozycję rozwiązania, która powinna to zapewnić. Na razie nie mogę sobie jednak wyobrazić, że zgodzę się na ten model _ - oświadczył Sulik w wywiadzie dla austriackiego dziennika _ Der Standard _. Wywiad ten gazeta udostępniła wcześniej w internecie.

Sulik jest przewodniczącym jednoizbowego słowackiego parlamentu - Rady Narodowej. Na pytanie, czy nie obawia się odizolowania Słowacji jako jedynego państwa blokującego powiększenie EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej), odpowiedział: _ Dlaczego, skoro jesteśmy jedynym państwem strefy euro domagającym się dotrzymania reguł, według których każde państwo odpowiada za swe własne długi. Raczej pozostałych 16 państw musi wyjaśnić, dlaczego łamie reguły _.

Słowacki rząd premier Ivety Radiczovej już na początku lata zgodził się na plan podwyższenia gwarancji kredytowych udzielanych w ramach EFSF. Zatwierdzeniu planu sprzeciwia się jednak SaS, które jest drugą co do wielkości partią rządzącej koalicji.

Dzięki uzgodnionej w lipcu reformie EFSF zyska nowe uprawnienia, w tym możliwość interweniowania na rynku wtórnym obligacji państwowych. Całkowita wartość funduszu wzrośnie do 780 mld euro. Wzmocniony EFSF będzie w stanie faktycznie gwarantować kredyty o łącznej wartości 440 mld euro. Powiększenie EFSF zatwierdziło już 14 z 17 krajów strefy euro, w tym będące największym udziałowcem funduszu Niemcy.

Więcej na temat EFSF w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t85981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacki;polityk;nie;chce;funduszu;ratunkowego;euro;to;droga;do;piekla,84,0,905044.html) "Fundusz ratowania euro to droga do piekła" Przewodniczący słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richard Sulik, przywódca partii Wolność i Solidarność (SaS), jest przekonany, że uda mu się zebrać wystarczające poparcie, aby zablokować plan zwiększenia prerogatyw funduszu ratunkowego eurostrefy (EFSF).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t110877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/van;rompuy;chce;od;slowakow;euro;dla;grecji,93,0,867677.html) Van Rompuy chce od Słowaków euro dla Grecji Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował dziś do Słowacji o wsparcie unijnej waluty poprzez pomoc Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t157919.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;pracuja;nad;regulami;niewyplacalnosci;panstw,58,0,925242.html) Niemcy chcą ograniczać wolność krajów UE Niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler zlecił opracowanie założeń procedury kontrolowanej niewypłacalności państw strefy euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)