Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia: protest przeciwko korupcji i polityce oszczędności

0
Podziel się:

W Lublanie protestowano zarówno przeciwko skorumpowaniu klasy politycznej, jak i przeciwko polityce oszczędności prowadzonej przez władze.

Słowenia: protest przeciwko korupcji i polityce oszczędności
(PAP/EPA)

W stolicy Słowenii Lublanie odbyła się demonstracja, której uczestnicy protestowali zarówno przeciwko skorumpowaniu klasy politycznej, jak i przeciwko polityce oszczędności prowadzonej przez władze.

Organizatorzy demonstracji poinformowali, że wzięło w niej udział 2,5 tys. osób, jednak według policji uczestników było jedynie 1000. Podobne protesty gromadziły wcześniej znacznie większe tłumy. W styczniu przeciw korupcji wśród słoweńskich polityków manifestowało ponad 10 tys. osób - przypomina AFP.

_ Władza dla ludu! _, _ Wszystkie kraje mają mafie, lecz ten należy do mafii _ i _ Pieniądze dla ludu, a nie dla banków _ - głosiły transparenty niesione podczas sobotniego protestu.

Była to pierwsza tego rodzaju akcja od powołania 20 marca nowego rządu premier Alenki Bratuszek. Gabinet Bratuszek ma najpóźniej 9 maja przedstawić swym unijnym partnerom program stabilizacyjny, który pozwoli uniknąć załamania słoweńskiej gospodarki, a zwłaszcza jej sektora bankowego.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana za kolejne słabe ogniwo strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy, że kraj ten nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu się sektora bankowego na Cyprze.

Słoweńcy, którzy wyszli na ulice, również boją się powtórki cypryjskiego scenariusza. _ Boję się, że sytuacja w Słowenii jeszcze się pogorszy, jeśli przyjedzie tu trojka (przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) _ - powiedział agencji Reuters jeden z protestujących.

Słowenia, która po przystąpieniu w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią kraju o stabilnej gospodarce, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie MFW są warte 7 mld euro. Według MFW suma potrzebna na dokapitalizowanie trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro. Napędzana eksportem gospodarka Słowenii ucierpiała również z powodu spadku popytu w strefie euro.

Frustrację Słoweńców powiększa najwyższe od 14 lat bezrobocie, które wynosi prawie 14 proc. i ma jeszcze wzrosnąć.

Czytaj więcej w Money.pl
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Obawy rosną. To następny bankrut w Unii? Plan ratowania gospodarki jest już gotowy. Resort finansów obiecuje dalsze prace nad rewizją budżetu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)