Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowne przepychanki, czyli politycy podsumowują 2013 rok

0
Podziel się:

"Rok straconych szans", "przełomowych decyzji", "największych afer III Rzeczpospolitej", a jednocześnie politycznie "mało emocjonujący".

Słowne przepychanki, czyli politycy podsumowują 2013 rok
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polscy politycy konsekwentnie w niczym się ze sobą nie zgadzają.

Rafał Grupiński, szef klubu Platformy Obywatelskiej, ocenia, że mimo spadku w sondażach rok 2013 był dla PO pozytywny. Polityk wyjaśnia, że udało się przeprowadzić kilka ważnych zmian. - _ Przełomową decyzją _- według Grupińskiego - _ było wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich _. Jego zdaniem, pozwoli to rozwiązać problemy demograficzne kraju oraz pomóc młodym matkom wrócić na rynek pracy.

Polityk przypomina też, że istotne zmiany wprowadzono też w opiece przedszkolnej, czyli ponadobowiązkowa godzina za złotówkę. Dodaje, że zwiększono też z 50 do 80 proc. subwencje dla gmin na opiekę nad dziećmi do 3. roku życia. - _ Udało się też przeprowadzić zmiany w OFE, mimo krytyki ze strony części ekspertów, ale myślę z dobrym wynikiem dla przyszłości emerytur _ - uważa.

Największym, według Grupińskiego, sukcesem mijającego roku było przyjęcie przez Parlament Europejski unijnego budżetu na lata 2014-20. - _ Szczególnie jeśli chodzi o poziom środków na politykę spójności, dzięki którym najwięcej zyska nasz kraj _- zaznacza polityk.

W mijającym roku odbyły się też wewnętrzne wybory w Platformie. Rafał Grupiński przypomina, że przewodniczącego partii wybrano bezpośrednio, a więc przez wszystkich członków PO. Ugruntowały one przywództwo Donalda Tuska. Do zarządu krajowego wybrano jego stronników. W tym gronie zabrakło Grzegorza Schetyny. Funkcja pierwszego przewodniczącego partii, którą pełnił przypadła marszałek Sejmu Ewie Kopacz.

Kolejny zły rok koalicji PO-PSL

_ Kolejny rok złych rządów koalicji PO-PSL _ - tak podsumowują mijający rok 2013 politycy największej partii opozycyjnej. Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak dodaje, że to rok największej w Polsce afery po 1989 roku, czyli afery informatycznej. Zdaniem Błaszczaka 2013 był też rokiem _ wysokiego bezrobocia, kolejnym rokiem emigracji młodych ludzi a także rokiem wejścia w życie przepisów o wydłużeniu wieku emerytalnego _.

- _ W 2013 _- jak mówi polityk PiS - _ nadal pogłębiał się kryzys w służbie zdrowia _. W jego opinii stało się tak, ponieważ szpitale mają zarabiać pieniądze, a nie leczyć ludzi. Za taki stan rzeczy - według niego - odpowiadają premier oraz była i obecny minister zdrowia. Szef Klubu PiS dodaje, że czarę goryczy przelał pomysł wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń, co - jego zdaniem - oznacza, że niezamożni będą latami czekać na przyjęcie do specjalisty, a bogaci otrzymają pomoc lekarską bez czekania, po zapłaceniu za wizytę.

Według szefa struktur terenowych PiS Joachima Brudzińskiego pod rządami Donalda Tuska rok 2013 został zmarnowany, a cywilizacyjna szansa związana z wykorzystaniem środków unijnych _ poszła w komin _. - _ Mamy kolejne upadłe przedsiębiorstwa, kolejne tragedie tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy upatrywali w poprzedniej perspektywie unijnej olbrzymie szanse na rozwój własnych przedsiębiorstw a spotkała ich upadłość _- podkreśla poseł PiS.

Według wiceprezes Beaty Szydło mijający rok był trudny dla polskiej gospodarki i finansów, ale dla PiS politycznie nie najgorszy, bo partii udało się wygrać w kilku wyborach uzupełniających a także uzyskać przewagę w sondażach. - Jeżeli mamy sobie życzyć żeby także Polacy odczuwali te dobre zmiany, to warto, żeby Prawo i Sprawiedliwość zwyciężało w tych następnych wyborach - mówi posłanka.

To był rok kilku przełomowych decyzji

Tak 2013 ocenia szef klubu PSL Jan Bury. Do najważniejszych decyzji polityk zalicza wydłużenie do roku urlopów rodzicielskich. Jak podkreśla, w polityce prorodzinnej działo się znacznie więcej - dofinansowanie do 80 proc. na budowę żłobków, czy wsparcie dla przedszkoli. Końcówka roku - przypomina - to zmiany w OFE, których poprzednie partie bały się przeprowadzić, a ten rząd to zrobił.

- _ 2013 rok to też duży sukces w Brukseli _- zaznacza Bury. Wyjaśnia, że chodzi o wynegocjowane przez rząd PO-PSL dużych pieniędzy dla Polski na lata 2014-20. - _ Przeszło 100 mld euro na siedem lat to jest potężny zastrzyk do gospodarki, rolnictwa, przemysłu, nauki - _ zaznacza.

Bury podkreśla też, że dla PSL-u to był dobry rok. Klub parlamentarny powiększył się o pięciu nowych posłów. Polityk przewiduje, że to nie koniec, bo w PSL-u jest więcej demokracji, wolności i swobody. - _ To ważne, bo to wzmacnia siłę naszego stronnictwa w koalicji _- podkreśla. Pytany o koalicję, stwierdził, że mimo niewielkich zgrzytów, to był dobry rok dla współpracy pomiędzy PO a PSL-em.

To nie był emocjonujący politycznie rok

Przyznają zgodnie politycy SLD i Twojego Ruchu. Ich zdaniem uwaga mediów i opinii publicznej w dużej mierze skupiła się na wewnętrznych porządkach w PO.

I to - jak mówi szef SLD Leszek Miller - wyszło jego partii na dobre, bo zarysował się spadkowy trend PO i zwyżkowy Sojuszu. Polityk jest przekonany, że w przyszłym roku te dwie krzywe się przetną. Miller dodaje, że zaobserwowaliśmy także dużo _ obyczajowych sprawek _ z posłami w roli głównej, powstało też kilka nowych bytów politycznych, które według szefa SLD z góry skazane są na porażkę.

Konkurencja SLD na lewicy odświeżyła szyld. Zniknął Ruch Palikota a pojawił się Twój Ruch. Rzecznik tej partii Andrzej Rozenek przypomina, że nastąpiło także poszerzenie formuły o Rację.pl czy Europę Plus, co według polityka jest znacznym wzmocnieniem, bo dołączyły takie nazwiska jak prof. Jan Hartman, Marek Siwiec czy Robert Kwiatkowski.

To, co wywołało spore emocje w 2013 roku, to - według Rozenka - sprawa OFE, bo wszyscy zobaczyli _ kto stanął po stronie ludzi i ich oszczędności, a kto po stronie ministra grabieżcy _. Poza tym - jak mówi polityk TR - było sporo wydarzeń humorystycznych choćby wyczyny posła Przemysława Wiplera pod Enklawą czy waleczny Agent Tomek z krzesełkiem.

W tym roku z SLD rozstał się jeden z bardziej znanych polityków - Ryszard Kalisz. Został wyrzucony z partii za współpracę z Europą Plus. Kalisz założył Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska.

Rok straconych szans

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że rok 2013 to przede wszystkim kolejny rok złych rządów Donalda Tuska. - _ Każdy rok pod rządami koalicji PO-PSL to kolejne stracone szanse _ - podkreśla.

Wyjaśnia, że gigantyczne pieniądze zostały rozkradzione na korupcję w wielkiej aferze informatycznej, która miała pchnąć Polskę na zupełnie inny poziom rozwoju cywilizacyjnego, a także przy kupowaniu sprzętu dla służby zdrowia oraz przy okazji budowy dróg i autostrad. Według Ziobry _ nie możemy pozwolić żeby kolejnych 300 mld, które uzyskamy z Unii Europejskiej zostało znowu w istotnej części roztrwonione, źle wykorzystane, rozkradzione _. W tym celu - jak podkreślił lider Solidarnej Polski - trzeba zrobić w Polsce porządek - również z tym rządem.

SP zmierzyła w tym roku swoje możliwości i poparcie w wyborach uzupełniających. Według Ziobry wyniki są bardzo korzystne. W Elblągu Solidarna Polska uzyskała 6 proc. poparcia, co wystarczyłoby, aby dostać się do Sejmu, a na Podkarpaciu przekroczyła 11 proc. Zbigniew Ziobro zauważył, że koalicja PO-PSL na Podkarpaciu uzyskała 20 proc. poparcia, a PJN tworzący obecnie partię z Jarosławem Gowinem zaledwie 1 proc.
Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że szansę na polityczną zmianę w Polsce dadzą wybory - najlepiej przedterminowe.

Czytaj więcej w Money.pl

polityka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)