Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służba zdrowia
25.10.2005 23:21

Służba zdrowia do restrukturyzacji

O wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wystąpiły 572 publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

O wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wystąpiły 572 publiczne zakłady opieki zdrowotnej. 516 wniosków w tej sprawie wpłynęło do wojewodów, a 56 do ministra zdrowia - wynika z danych dotyczących przebiegu realizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zoz-ów, z którymi zapoznała się we wtorek Rada Ministrów.

Liczba złożonych wniosków jest ostateczna, bowiem ustawowy termin ich składania upłynął 22 sierpnia tego roku.

O wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie zwróciło się 88 uprawnionych placówek, dla których organem restrukturyzacyjnym jest wojewoda oraz 20 zakładów, dla których organem restrukturyzacyjnym jest minister zdrowia.

Z dokumentu wynika, że na 516 wniosków skierowanych do wojewodów wydano 508 postanowień o wszczęciu postępowania i 8 decyzji odmownych (m.in. z uwagi na złożenie wniosku przez zakłady będące w stanie likwidacji czy też nie uzyskanie pozytywnej opinii organu tworzącego dla projektu programu restrukturyzacji).

Zakłady dla których organem restrukturyzacyjnym jest wojewoda, planują korzystać z różnych źródeł finansowania: 497 podmiotów będzie ubiegało się o pożyczkę ze Skarbu Państwa na sumę ok. 1,7 mld zł; 181 zakładów planuje zaciągnąć kredyty bankowe na sumę ok. 1,2 mld zł; 252 zakłady wystąpią o umorzenie zobowiązań publicznoprawnych na sumę ok. jednego mld zł; 13 zakładów planuje zawarcie ugód cywilnoprawnych obejmujących zobowiązania na sumę ok. 17,6 mln zł; 56 zakładów planuje, iż jednostki samorządu terytorialnego przejmą ich zobowiązania na sumę ok. 292,9 mln zł; 27 zakładów planuje otrzymać dotację od jednostek samorządu terytorialnego na sumę ok. 83 mln zł; z innych źródeł zakłady planują pozyskać środki na sumę ok. 432,6 mln zł.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 56 wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wydano 56 pozytywnych postanowień. Dotyczą one: 18 jednostek MON; 12 jednostek MSWiA; 3 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa; 20 szpitali klinicznych; 2 jednostek badawczo-rozwojowych; jednej jednostki podległej ministrowi zdrowia.

Zakłady biorące udział w procesie restrukturyzacji, dla których organem restrukturyzacyjnym jest minister zdrowia, planują korzystać z następujących źródeł finansowania: 48 podmiotów będzie ubiegało się o pożyczkę ze Skarbu Państwa na sumę 200 mln zł, 6 jednostek planuje zaciągnąć kredyty bankowe na sumę 162 mln zł, 14 zakładów wystąpi o umorzenie zobowiązań publicznoprawnych na sumę 38 mln zł, 21 zakładów planuje zawarcie ugod cywilnoprawnych obejmujących zobowiązania na kwotę 220 mln zł.

Tagi: służba zdrowia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz