Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Prezydent wchodzi do gry

0
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje w sprawie ustawy o zdrowiu publicznym.

Służba zdrowia w Polsce. Prezydent wchodzi do gry
(prezydent.pl/GFDL)

Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje w sprawie ustawy o zdrowiu publicznym, której celem byłaby m.in. koordynacja działań wszystkich instytucji, mających istotny wpływ na zdrowie Polaków - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

O potrzebie powstania takiej ustawy mówił podczas środowej debaty w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski. Wóycicka zaznaczyła w rozmowie z PAP, że ta debata stanowiła podsumowanie dotychczasowych dyskusji w środowisku ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym, często inicjowanych i z udziałem przedstawiciela Kancelarii.

Celem debaty - dodała - było wypracowanie wspólnego stanowiska, co do potrzeby powstania ustawy o zdrowiu publicznym, zakresu tej ustawy i jej podstawowych elementów. Takie rekomendacje - poinformowała minister - zostaną opracowane i przekazane rządowi, i parlamentowi. Wóycicka zapowiedziała, że Kancelaria chętnie wesprze prace resortu zdrowia w przypadku podjęcia prac nad tą ustawą. Jak dodała, prezydent z przyjemnością chciałby tę ustawę podpisać.

_ - Jest wyraźna zgoda między Kancelarią Prezydenta, Ministerstwem Zdrowia i środowiskami ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym co do tego, że ustawa nie może odnosić się tylko i wyłącznie do ochrony zdrowia, ale obejmować i koordynować szereg dziedzin i instytucji, które mają wpływ na zdrowie Polaków _ - powiedziała minister Wóycicka.

Jak zaznaczyła, szczególnie ważna jest konieczność koordynacji działań w dziedzinie zdrowia publicznego.

_ - Polityka zdrowia publicznego jest prowadzona przez różne instytucje, resorty, również na poziomie samorządów, natomiast nie jest ona koordynowana. Idzie na to sporo środków, natomiast nie ma jasności, na ile te środki są wydawane rzeczywiście celowo _ - mówiła minister. Jak oceniła, istnieje prawdopodobieństwo, że sporo środków wydaje się bez specjalnej analizy skuteczności podejmowanych działań.

Jak zwróciła uwagę, większość Polaków jest zdrowych i _ chodzi o to, by byli zdrowi jak najdłużej, czyli należy zadbać o profilaktykę, edukację, zachowania prozdrowotne, niwelowanie zjawisk, które doprowadzają do tego, że musimy się leczyć _.

_ - Skupiamy się na zdrowiu naprawczym, które jest niewątpliwie bardzo ważne, mamy z tym problemy, natomiast w systemowym podejściu umyka nam szerszy aspekt profilaktyki i zapobiegania chorobom _ - oceniła Wóycicka.

Choć ustawę miałoby przygotować Ministerstwo Zdrowia, to - jak powiedziała Wóycicka - powinna ona wykraczać tematycznie poza zakres działań resortu zdrowia, a także, jak wynika z dyskusji _ strategia zdrowia publicznego i jego koordynacja powinna być umocowana jak najwyżej, bezpośrednio pod nadzorem premiera _.

_ - To musi być szeroka ustawa, która wskazuje priorytety zdrowotne, koordynuje różne instytucje, określa ich zadania i źródła finansowania tych działań _ - podkreśliła minister. Chodzi o to, jak dodała, by ludzie wiedzieli, kto za co odpowiada w dziedzinie zdrowia publicznego. Minister podkreśliła też potrzebę zwrócenia uwagi na efektywność wydatkowania środków w zdrowiu publicznym.

Wóycicka tłumaczyła, że prezydent podjął kwestię zdrowia publicznego, ponieważ to jest też element szeroko pojętej polityki rodzinnej; nabiera ona szczególnego znaczenia w kontekście wyzwań demograficznych, bowiem chodzi o to, by wydłużające się życie Polaków, było jak najdłużej życiem w zdrowiu i aktywności.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą mieli jeszcze większe długi. Przez rząd Ubezpieczenia od zdarzeń medycznych oraz wzrost składki rentowej spowodują, że szpitale będą się zadłużały.
Lekarze się niepokoją. Będą protesty? Trwają rozmowy w sprawie rozporządzenia dotyczącego recept.
NIK alarmuje. Służba zdrowia straci miliony Izba wypomina łamanie prawa, niegospodarność i opóźnienia z powodu których możemy stracić nawet 760 milionów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)