Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmierć ariela szarona
12.01.2014 13:45

Śmierć Ariela Szarona. Prasa: wywarł ogromny wpływ na historię kraju

Państwo Izrael straciło jedną z najbardziej charyzmatycznych, barwnych i wpływowych postaci w swej historii - pisze jeden z dzienników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(HELENE C. STIKKEL/public domain/wikipedia.org)

Niedzielne wydania dzienników izraelskich ponad połowę objętości poświęcają śmierci Ariela Szarona, określając go zdrobnieniem jego imienia - Arik - jak był nazywany, i zgadzając się, że ten budzący kontrowersje polityk odcisnął piętno na historii kraju.

_ Był geniuszem, jednocześnie hojnym i okrutnym. Tak jak umiał być twardy wobec siebie - zwłaszcza na polu bitwy - tak samo okazywał pogardę swoim przeciwnikom; to był Szaron - na dobre i na złe _ - pisze dziennik _ Szalom Jeruszalmi _.

Według dziennika _ Israel Hajom _, zbliżonego do obecnego premiera Benjamina Netanjahu, _ wszyscy zgadzają się, że (Szaron) był jednym z tych, którzy ukształtowali Izrael _. Z kolei popularny _ Jedijot Achronot _ w komentarzu przypomina, iż Szaron _ uosabiał wszystko to, co "Ojcowie Narodu" wyśnili dla swych synów urodzonych w Izraelu: piękno, siłę, pracę na roli i walkę _.

W tej samej gazecie były premier Ehud Olmert nazywa Szarona po prostu: _ Pan Izrael _.

Bardziej zróżnicowaną ocenę Szarona przedstawia lewicowy _ Haarec _, który byłego premiera ostro krytykował. Dziennik przyznaje, że _ polityczną spuścizną _ po Szaronie pozostanie wycofanie ze Strefy Gazy osadników żydowskich i armii. Był to _ ważny precedens pokazujący, że osiedla na palestyńskich terytoriach okupowanych przez Izrael nie są wieczne _ - pisze _ Haarec _. Dziennik zamieszcza też artykuł o Szaronie pióra historyka Shlomo Avinerego, zatytułowany _ Prawie De Gaulle _.

_ Państwo Izrael straciło jedną z najbardziej charyzmatycznych, barwnych i wpływowych postaci w swej historii _ - zauważa _ Jerusalem Post _. Ten anglojęzyczny dziennik przypomina, że w ciągu całej swej kariery Szaron wywoływał _ burze i kontrowersje _, ale miał w Izraelu status _ bohatera ludowego _.

Były premier, który od ośmiu lat był w śpiączce po udarze mózgu, zmarł w sobotę w wieku 85 lat. Żołnierz i generał armii izraelskiej, polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: śmierć ariela szarona, ariel szaron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz